Možná jste se také už pustili do velkého jarního úklidu a nestačíte se divit, kolik prachu se dokáže usadit na těch nejnevhodnějších a nejhůře přístupných místech v bytě. Pak nezbývá nic jiného, než vzít štafle a kousek po kousku čistit skříně, vysoké police nebo nadokenní římsy.
Kolikrát budete stoupat po příčkách nahoru? Jistě mnohokrát, pokud si ovšem nepomůžete jinak a vynalézavě.
Proběhla anketa Receptáře!
Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.
Přejete si další triky na snadný úklid? Kanál Clean With Confidence na youtube vám je nabízí:
Použijte váleček
Určitě máte doma váleček na malování, většina z nás si k němu také pořídí teleskopickou tyč, která se nám pro tyto účely bude také výborně hodit. Jde totiž o “vynález”, který nás zbaví mnoha starostí a bolavých nohou.
K válečku na tyči pak už budeme potřebovat jen klasickou, ideálně mikrovláknovou, prachovku a dvě gumičky do vlasů. Prachovku omotáme kolem válečku a gumičkami ji na krajích zajistíme. To je vše.
Uvidíte ten rozdíl
Nyní, jak si jistě dokáže každý představit, už půjde stírání prachu z jindy jen těžko přístupných míst doslova samo. S trochou opatrnosti můžeme otřít i stropní svítidla, garnýže, nadokenní římsy, a dokonce i horní části skříní.
I když možná někdy ještě štafle budou potřeba, postačí jeden výstup a díky válečku na dlouhé tyči zvládnete z jediného místa otřít opravdu velký kus. Zdá se to tedy jako vynikající nápad.
Můžeme se do toho pustit znovu
Prach uklidíme, setřeme, domov vyvětráme, aby krásně voněl, ale o několik dní později se při pohledu na dokonale vyčištěná místa zděsíme. Mohli bychom totiž začínat zas a znovu, prach je všudypřítomný.
Možná ale některé z nás překvapí, že mu můžeme vzít alespoň trochu pověstný vítr z plachet lepší vlastní hygienou. Do značné míry se totiž v případě drobných částeček povalujících se všude možně a poletujících vzduchem jedná o odumřelé kožní šupinky, které si po bytu roznášíme sami. A tak trocha peelingu jednou za čas rozhodně neuškodí.
Zvířata se musí "zouvat"
Dalším neustálým zdrojem prachu jsou pak samozřejmě domácí zvířata, zvláště ta, která chodí také ven. Umíte si představit, co všechno si přinese pes z venku na svých packách a v kožíšku?
Určitě byste si tedy měli navyknout na určitý očistný rituál po návratu z venčení, kdy psa otřete například vlhčeným ubrouskem určeným pro citlivou pleť, nebo speciálně pro zvířata. Po hlavě a těle musí přijít na řadu také tlapky, které jsou nejvíce špinavé.
Pozor na předsíň
Kromě již zmiňovaných drobností je nezbytné udržovat až úzkostný pořádek v předsíni. Pokud si totiž vytřete a utřete prach v obýváku, ale potom z předsíně přinesete na domácí obuvi nový prach nebo dokonce i hrubší nečistoty, je všechna ostatní práce zbytečná a nepomůže ani inovativní válečková prachovka. Proto se pokuste do péče o byt v ideálním případě zapojit celou rodinu.
Zdroje: www.housedigest.com, www.goodhousekeeping.com, www.bhg.com