V záhybech gumového těsnění se usazuje množství nečistot.
Zdroj: aleks333 / Shutterstock.com

Jak jednoduše vyčistit pračku pomocí tří běžných surovin, které máte doma

Pračka patří mezi spotřebiče, bez kterých už si nedovedeme představit fungování domácnosti. V provozu je často každý den, přesto jí nevěnujeme takovou pozornost, jakou by si zasloužila. I naše pračka potřebuje totiž pravidelně čistit, odvděčí se nám za to bezporuchovým provozem a krásně vypraným prádlem. A jak toho docílit bez chemických prostředků, kterých je všude kolem nás až až?

Během praní samozřejmě voda, která s sebou odnáší všechny nečistoty, odtéká do odpadu, ale přesto se určitá část špíny usazuje i uvnitř pračky spolu se zbytky pracích prášků, gelů a aviváží. Své může udělat i tvrdá voda. I v pračce se navíc mohou vytvořit plísně, obzvlášť v koupelně, kde je hodně vlhko. Prádlo z takové pračky nejenže není dostatečně vyprané, ale také je zatuchle cítit. A to je to poslední, co bychom od vypraného prádla chtěli.

Kvalita praní závisí i na tom, jak pečujeme o pračku.

Je proto nutné pračku vyčistit. Drogerie nabízí speciální prostředky na údržbu praček, které nejsou nijak nákladné, a když budete postupovat podle návodu, odvedou dobře svou práci. Ale mnoho lidí je v dnešní době už poněkud přesyceno chemií, která se do našich domácností dere horem dolem, a proto dají přednost stejně účinnému, ale nechemického prostředku, který nezatěžuje jejich zdraví ani životní prostředí. Obzvlášť když je takový způsob levný, rychlý a suroviny jsou lehce dostupné.

Důležité je ale nekombinovat přírodní a chemické prostředky. Pokud se tedy rozhodnete dát přednost přírodě, zde je jednoduchý a funkční recept. Budete potřebovat jedlou sodu (bikarbonu) a ocet. Soda už se naštěstí prodává i ve větších baleních, v drogeriích nebo e-shopech se dají sehnat i kilová, nebo dokonce pětikilová balení, takže není nutné vykoupit v supermarketech maličké sáčky určené k pečení.

Jedlá soda je užitečná nejen při úklidu

Když máte suroviny, můžete přistoupit k samotnému čištění. Do přihrádky na prací prášek nasypte půl hrnku sody, oddíl pro máchání místo aviváže naplňte octem. Dva hrnky octa můžete nalít přímo do bubnu. Potom pusťte program na čištění pračky, pokud ho vaše pračka nemá, zvolte nejdelší program na nejvyšší teplotu. V pračce samozřejmě nesmí být žádné prádlo.

Ocet volte raději bezbarvý

Po skončení programu je potřeba vyčistit gumové těsnění kolem dvířek, kde se ráda drží plíseň a různé nečistoty. Na to nejlíp poslouží hadřík namočený do octa.

Po skončení programu otřeme gumové těsnění kolem dvířek hadrem.

Pokud by vám připadalo, že ocet už je na tak zanesené těsnění poněkud slabý kalibr, můžete použít dle návodu savo.

Také na čištění filtru bychom neměli u pračky zapomínat.

Je také dobré jednou za čas vyčistit filtr (některé pračky zanesení filtru signalizují). Filtr vyndejte podle návodu k vaší pračce, odstraňte veškeré tuhé nečistoty a opláchněte ho teplou vodou. Filtr je dobré čistit zhruba jednou za čtvrt roku.

Zásobník s plísní

Je také potřeba vyčistit dávkovač pracího prostředku. Většinou ho lze celý vyndat, usazeniny pracích prostředků a vodního kamene můžete také vyčistit octem. Vytřete do sucha, případně nechte důkladně oschnout.

Zapáchající prádlo

A jak často by se takové čištění pračky mělo provádět? Při pravidelném provozu pračky zhruba jednou měsíčně. Pokud na to budete pamatovat, pračka se vám odvděčí dlouhou životností a výbornými výsledky.

Akční letáky