Vrátit prádlu čistotu a zářivě bílou barvu není jednoduché, ale také není nemožné. Jak udržet bílé prádlo co nejdéle v kondici a jak s ním pracovat, když zašedne? Způsobů je hned několik. Některé vás možná překvapí.

Kyselina citronová v akci

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak si se zapraným prádlem poradit, je použití kyseliny citronové. Ta zvládne vrátit zářivou barvu a ztracenou kvalitu i zašedlému prádlu. Jak správně použít kyselinu citronovou, aby byl výsledek co nejlepší? Podívejte se na podrobný návod na YouTube kanálu Smart Fox:

Zdroj: Youtube

Perte správně

Napadlo vás někdy, proč se bílé prádlo zapírá? Možná za to může nesprávná technika praní. Aby vydrželo co nejdéle krásně bílé a udrželo si svou původní barvu, je potřeba dodržovat několik zásad. Ač se vám to může zdát zbytečné, rozhodně neperte bílé prádlo s práškem na praní určeném na tmavé či barevné prádlo.

Prádlo nekombinujte, raději jej poctivě třiďte podle barvy. Nesnažte se vše vyprat na jednu várku. Samozřejmě není ekonomické naplnit buben méně než z poloviny, na druhou stranu, pokud jej přeplníte, prádlo se nevypere dobře a bude mít větší tendenci se zaprat. Tam, kde to lze, perte alespoň na 60 °C. Skvělé je sušení na sluníčku. I ono dokáže prádlo krásně vybělit. Dbejte na údržbu samotné pračky. Pravidelně ji čistěte a zbavujte vodního kamene.

Levné tabletky z lékárny jako běliče prádla

Běloskvoucí prádlo je nádherné, ovšem na údržbu poměrně vrtkavé. Ať už se jedná o zašednutí, anebo odstranění skvrn od jídla či deodorantu. Naštěstí existují způsoby, jak prádlu vrátit jeho původní čistotu.

Až se příště vrhnete na bělení, zapomeňte na klasické odbarvovače. Sáhněte raději po naprosto obyčejných tabletkách z lékárny! Připravte si 10 tabletek aspirinu a nadrťte je. Smíchejte je s vodou a snažte se je rozpustit. Jakmile se vám to podaří, vložte bílé prádlo do bubnu pračky a roztok k němu nalijte. Pak zapněte na klasický program a prádlo vyperte.

Co ještě funguje?

Vybělit prádlo můžete ještě pomocí octa, nebo třeba kypřícího prášku. Tajemství úspěchu je ve správném poměru octa a vody. Při použití vinného octa smíchejte 2 litry teplé vody a 6 lžic aromatické tekutiny. Prádlo do roztoku naložte na několik hodin, poté vyperte, jak jste zvyklí. S kypřícím práškem je to ještě jednodušší. Vezměte dva sáčky prášku do pečiva a nasypejte je k prádlu do bubnu pračky. Vyperte alespoň na 60 °C.

Související články

Zdroje: chalupari-zahradkari.cz, www.mall.cz, www.tetadrogerie.cz