obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Praktické a krásné luxfery patří i do moderního interiéru

Luxfery, tedy skleněné tvárnice, měly dlouho své místo hlavně v industriálních stavbách. Začínají se prosazovat stále častěji v moderních interiérech. Tento výjimečný materiál je nejen krásný, ale má i spoustu praktických a užitečných vlastností.

Luxfery už dávno nepatří jen do garáží a sklepů, zájem o jejich užití v interiéru i exteriéru stále stoupá. Lze z nich vytvořit celou stěnu nebo pomocí nich prosvětlit tmavé kouty či designově oživit chodby i obytné prostory. Může za to nejen praktičnost a odolnost skleněných tvárnic, ale i stále větší obliba retro designů a také minimalistických směrů při zařizování interiérů.

Stěna nemusí být jen rovná Stěna nemusí být jen rovná Zdroj: Shutterstock.com / Pasha Filippov

Spojí i oddělí prostor

Skleněné tvárnice patří mezi žádané designové prvky a není divu. Výborně se hodí všude tam, kde je potřeba oddělit prostor, ale přitom umožňují průchod přirozeného světla. Příčka z luxfer předělí místnost nenásilně, poskytne potřebnou míru soukromí a zároveň dává tušit, co se v prostoru za stěnou děje. Užívají se proto nejen v chodbách a kuchyních, ale i v domácích wellness místnostech nebo v koupelnách, třeba jako zástěna u vany nebo pro oddělení sprchového koutu. Uplatní se i ve stále moderním pojetí hlavních komunikačních zón bydlení (haly, obývacího pokoje, jídelny a kuchyně) ve formě jednoho velkého otevřeného prostoru, kde bez problému zajistí vymezení jednotlivých oblastí. Navíc v interiéru působí odlehčeně a vzdušně, světlá skleněná příčka přispívá k celkovému optickému zvětšení interiéru.

Skvěle oddělí prostor Skvěle oddělí prostor Zdroj: Shutterstock.com / Real Deal Photo

Světlo do tmavých koutů

Prosvětlí tmavé kouty Prosvětlí tmavé kouty Zdroj: Shutterstock.com / Anteromite Samotný název skleněných tvárnic, luxfery, prozrazuje jejich největší výhodu. Jedná se totiž o složeninu z latinských slov lux (světlo) a ferre (vést), což výstižně vysvětluje jejich podstatu. Použitím skleněných tvárnic místo neprostupné zdi se báječně prosvětlí i tmavá zákoutí bez oken, například toalety, předsíň nebo tmavé chodby. Přitom je z čeho vybírat, luxfery se vyrábějí v pestrých barevných i plastických zpracováních. Nejvíce světla propouštějí tvárnice světlé a čiré nebo luxfery se speciálním zrcadlícím nástřikem. Pokud ale není velký průchod světla nutný, dají se použít i luxfery matové s pískovaným nebo leptaným povrchem. Se světlem a prostorem se dá čarovat pomocí luxfer s různými vzory, mřížky nebo vlnky dodají zvláštní vjem při pohledu skrz stěnu. Nebo můžete jít ještě dál, do luxfer se dají umístit LED diody, které vytvářejí další světelné efekty.

Zajímavé luxfery se vzorem Zajímavé luxfery se vzorem Zdroj: Shutterstock.com / michaket

Skvělé vlastnosti, jednoduchá montáž

Luxfery přitom nejsou jen efektním designovým prvkem, jedná se o kvalitní stavební materiál s užitečnými vlastnostmi. Vyrábějí se v několika tloušťkách, mají dobré tepelně izolační vlastnosti a skvěle zvukově izolují vnitřní i venkovní prostory. Jsou velmi pevné, odolné proti nárazu i ohni, mají dlouhou životnost a snadno se udržují. Jejich montáž je velmi jednoduchá, skleněné tvárnice se spojují velmi snadno pomocí speciální směsi doporučené výrobcem. Další možností je spojení luxfer tzv. na sucho zaklapnutím do speciálních profilů. V tomto případě potřebujete jen spárovací hmotu pro závěrečnou úpravu spár mezi jednotlivými tvárnicemi. Aby se luxfery daly použít opravdu kdekoli, jsou k dostání i luxfery obdélníkové a protipožární, ukončovací do prostoru i rohové, které báječně prosvětlí rohy místností. Výrobci k nim dodávají také celoskleněné dveře a speciální zárubně do luxfer, ukončovací lišty či větrací okénka do luxferové stěny.

Akční letáky