I žaluzie si zaslouží čas od času důkladně vyčistit.
Zdroj: Shutterstock.com

Praktické tipy pro čištění žaluzií

Zastínění oken pomocí žaluzií je pravým požehnáním nejen v horkých dnech, poskytne chladivý stín, ale chrání i před zvědavými zraky okolí. Jejich čištění však patří mezi libůstky, které odkládáte tak dlouho, jak je to jen možné. Jak si pomoci při údržbě žaluzií a ušetřit si námahu i čas?

Udržet domácnost v čistotě je boj a to platí i pro okna a jejich doplňky. Prach a špína se usazuje všude, nevyhýbá se ani různým druhům žaluzií a rolet, přes horizontální hliníkové a dřevěné až po vertikální látkové. Žaluzie jsou sice praktické a užitečné, ale jejich čištění je pěkná piplačka. Zjednodušte si tuto namáhavou činnost pomocí užitečných pomocníků a praktických tipů.

Než začnete

Různé druhy žaluzií vyžadují odlišné způsoby jejich údržby. Některé žaluzie nesnesou vodu vůbec, jiné můžete klidně i osprchovat nebo vyprat. V první řadě se tedy informujte, jak se o ně starat, abyste je při čištění nepoškodili a dodržujte pokyny a návody výrobců. Na čištění žaluzií určitě nepoužívejte vysokotlaké vodní čističe, může dojít k nejen poničení žaluzie a zejména elektrického pohonu, pokud je jím žaluzie vybavena. Nedoporučuje se ani silný proud vody nebo intenzivní vysávání vysavačem, příliš hrubá síla při čištění ohne a poškodí jednotlivé lamely.

Pravidelné zbavování prachu

Kartáče vyčistí najednou několik lamel Kartáče vyčistí najednou několik lamel Zdroj: Shutterstock.com / Zuzana Semanova

Nejběžněji jsou v domácnostech používány horizontální žaluzie, které mají lamely vyrobené z hliníku. S jejich údržbou vám pomůže vysavač, s jeho pomocí snadno zvládnete poměrně rychle odsát nahromaděný prach.

Nastavte výkon vysavače na nízký výkon, aby příliš silně nevysával a neohýbal jednotlivé lamely. Abyste žaluzie nepoškrábali, použijte raději malý nástavec na vysávání čalouněného nábytku. Na suché čištění si vystačíte i s prachovkou nebo hadříkem z mikrovlákna, otírat můžete jednotlivé lamely jednu po druhé nebo sklopit žaluzii a setřít najednou celou plochu. V takovém případě vám v místech, kde se lamely překrývají nečistota zůstane. Proto je lepší setřít plochu i v opačném směru. Při práci dávejte pozor, na hadřík či prachovku moc netlačte, aby se lamely nezkřivily a nepoškodily. Čištění jednotlivých lamel je poměrně zdlouhavé, práci si výrazně urychlíte například pomocí bavlněné rukavice nebo ponožky nasazené na ruku. Užitečným pomocníkem je i speciální kartáč, který utře několik lamel najednou. Taková pomůcka vás vyjde asi na sto korun, ale čištění zabere daleko kratší dobu.

Na mastnotu ocet

Jestli na svých žaluziích objevíte mastnotu a skvrny, určitě zvolte raději čištění mokrou cestou. Velmi dobře poslouží vlhčené ubrousky, které si poradí s mnoha druhy nečistot. Nebo pro úklid použijte stejné pomůcky jako na suché čištění, tedy hadříky, rukavice či kartáče.

Sklopené žaluzie vyčistíte rychle Sklopené žaluzie vyčistíte rychle Zdroj: Shutterstock.com / Africa Studio

Do vody přidejte čistící prostředky na odstranění mastnoty, nejlépe vám poslouží obyčejný ocet. Při mytí žaluzií mokrou cestou se dost našpiní, stékající voda znečistí okna i parapety. Zajistěte tedy parapety a podlahu pod okny, aby vám špinavá voda nepřidělala další práci. Mytí oken se po čištění žaluzií asi nevyhnete, ale s tím se musí počítat. Právě proto mnozí žaluzie raději sundají a vyčistí je pod sprchou nebo venku, kde pak i oschnou. Metoda je to sice rychlá, nikoli však stoprocentně účinná. Mastnotu z lamel neodstraníte jemným proudem vody, silnější tlak zase může lamely ohnout. Pokud se vám nechce s čištěním zabývat anebo na to nemáte čas, využijte služby úklidové firmy. Cena za metr čtvereční se pohybuje kolem třiceti korun, závisí na stupni zašpinění.

Akční letáky