Pokud jste někdy řešili problém s nepříjemnými pachy nebo skvrnami na oblečení, možná vás překvapí, že právě křída může být řešením. Díky jejím absorpčním vlastnostem se stala nepostradatelným pomocníkem nejen v koupelně, ale i v ložnici.

Prozradíme vám, jak může křída pomoct při praní prádla a jak ho udrží dlouhou dobu krásně svěží a čisté.

Jak snadno a efektivně vyprat jemnější kusy oblečení v ruce můžete vidět ve videu na YouTube, na kanálu Cleanipedia:

Zdroj: Youtube

Odstranění mastných skvrn

Málokdy se stane, že mastné skvrny na oblečení dokáže pračka sama vyčistit. K tomu vám ale může pomoci křída, kterou je zapotřebí použít co nejdříve po ušpinění oblečení. Stačí s ní po skvrně párkrát přejet a nechat 10-15 minut působit. Křída efektivně absorbuje mastnotu, což usnadní její následné odstranění při praní.

Pohlcení nepříjemných pachů

Jedním z největších problémů s prádlem bývá jeho nepříjemný zápach. Z tohoto důvodu dejte do koše na špinavé prádlo kousek křídy, která si s ním hravě poradí! Nezapomeňte ji však pravidelně obměňovat, aby neustále plnila svůj účel. Stejně tak ji můžete přidat i během praní do pračky, díky čemuž se snadno zbavíte zatuchlého zápachu z oblečení, který v pračce může vznikat.

Zvýšení účinnosti praní

Obyčejná křída zvyšuje účinnost praní také tím, že pomáhá udržovat vodu v pračce čistší a zároveň snižuje tvrdost vody, což naopak zvyšuje účinnost pracích prostředků. Ty pak lépe proniknou do vláken prádla a odstraní nečistoty. Tímto způsobem se tak zlepšuje kvalita praní a vyprané prádlo je o poznání čistější, svěžejší a měkčí na dotek.

Zamezení zbarvení

Křída může být užitečná rovněž při ochraně světlého oblečení před zabarvením, jelikož dokáže pohltit případná barviva, která se uvolňují z oblečení během praní. Díky tomu můžete předejít nechtěnému zabarvení vašich oblíbených kousků a zamezit tak rychlému šednutí a ztrátě jejich původní barvy. Stačí ji přidat do bubnu pračky a o všechno ostatní se už postará.

Ochrana proti plísním

Vlna a jiné přírodní materiály bývají náchylné k tvorbě plísní, zejména pokud je máte uloženy ve skříních na chatách, kde bývá vyšší vlhkost. V tomto případě může být ovšem velmi nápomocná bílá křída. Umístěte proto několik jejích kousků do skříně k oblečení, kde bude pohlcovat nadměrnou vlhkost a účinně zabraňovat vzniku plísní. Vaše oděvy tak zůstanou suché a čisté.

Související články

Zdroje: housedigest.com, bydlimechytre.cz, apartmenttherapy.com