Čistý a prachem nezatížený domov je základem zdravého životního prostředí každé správné domácnosti. Utírání prachu však nemusí být pouze nudnou a otravnou povinností, ale dá se zvládnout s lehkostí a určitě i lepším výsledkem. Jak tedy nejlépe utírat prach?

Chcete znát 10 super tipů na utírání prachu? Podívejte se na YouTube video na kanálu Clean My Space:

Zdroj: Youtube

Klíčem k úspěchu je pravidelnost

Pokud chcete doma výskyt prachu eliminovat na minimum, pravidelnému stírání prachu se nevyhnete. Pokud však na to půjdete správně, postačí se této činnost pověnovat jednou za 7 až 10 dní.

Vytvořte si plán

Vzhledem k tomu, že znáte svůj byt nejlépe, vytvořte si plán, jak budete postupovat a od které místnosti začnete. Buďte maximálně systematičtí a zaměřte se i na ne zcela snadno dostupné lokality, kde se prach také usazuje.  

Co vám úklid prachu usnadní

Pokud chcete, aby vám šla práce pěkně od ruky, a navíc byl výsledek dokonalý, vsaďte na kvalitní utěrku. Nejlepší variantou jsou hadříky z mikrovlákna, které si poradí i s nejjemnějšími částicemi prachu, a navíc nepoškrábou povrchy. Velice praktické je i použití teleskopické tyče s mopem na prach. Díky tomuto náčiní snadno dosáhnete na vyšší místa bez toho, abyste museli lézt na štafle či schůdky.

Použijte vlhkou utěrku

Před utíráním prachu hadřík nejprve lehce zvlhčete, dosáhnete tak mnohem lepšího výsledku. Nejenže zachytíte vetší množství prachu, ale zabráníte tak jeho dalšímu rozšíření.

Tip

Pokud zrovna nemáte doma utěrku z mikrovlákna, můžete ji nahradit papírovými filtry do kávovaru. Perfektně fungují především na utírání prachu z hladkých povrchů jako jsou obrazovky televizorů nebo počítačů.

Dodržujte směr shora dolů

Systematický postup dodržujte i v tom, že začnete s utíráním prachu vždy nahoře a budete postupovat směrem dolů. Ušetříte si síly a čas, protože zabráníte, aby se setřený prach znovu rozlétal na místa, která už jste uklízeli.

Prach odstraňte i z rostlin

Při každém utírání prachu byste nikdy neměli zapomenout ani na rostliny. Kromě toho, že by vám nečistoty poletovaly opět po bytě, nánosy prachu také značně oslabují domácí pokojovky. Můžete je jemně setřít jemnou vlhkou prachovkou nebo je opláchnout pod sprchou.

Související články

Zdroje: www.prozeny.cz, www.nanolab.cz, www.hobby.instory.cz