Moderní trendy fandí minimalistickému zařízení bytů. Nábytek se zmenšuje a stejně tak se redukuje počet skříní. Ale kam s věcmi? Namísto solitérních kusů se v bytech stávají stálicí sofistikované vestavěné skříně. V nejlepším případě takové, kterých si na první pohled ani nevšimnete. A samozřejmě, přestože žijeme v době materiálních přebytků a plýtvání, soudobá filozofie se snaží vymezit proti konzumu a velí redukovat věci na to, co skutečně potřebujeme. Výsledkem by měl být vzdušný interiér, který nedusí přemíra nábytku a okatá snaha vyřešit nerudovskou otázku: „Kam s nimi?“.
Křeslo v zorném úhlu
Změnil se i nábytek. Je jednoduchý, primárně plní funkci efektivity, postrádá jemné zdobení a naopak často volí materiály jako ze science-fiction. Lesklé, v kovových odstínech. Ani to není dogma. Moderní interiér má totiž dvě vlny – první jakoby spadala pod křídla osvěženého funkcionalismu, druhá se vrací se kořenům a preferuje přírodní materiály v jednoduchých provedeních, která na sebe nestrhávají pozornost. Ta je vyhrazena obvykle jednomu až třem nápaditým kouskům, které mají danou místnost oživit. Třeba křeslu nebo obrazu. Dominantním materiálem je pak dřevo. Nejčastěji ořech, dub nebo masivní jádrový buk.
Místo třech místností jedna
Z nábytku se ztrácejí úchytky a různé kličky. Největší oblibě se v současnosti těší nepříliš rozšířený systém otvírání pouhým zatlačením na dvířka, takzvaný push-to-open (zatlač pro otevření). Podobný trend lze spatřit i na dveřích. Honosná kování odnesl čas, síla je v jednoduchosti, ladné linii a matném provedení. Do propadliště dějin se pomalu ubírají i klasické otvírací dveře s klikou. Ty jsou vyhrazeny pro hlavní vstup, jinde dostávají prostor skryté zárubně a posuvné dveře, obvykle ze dřeva a skla, případně jen jednoho z nich. Souvisí to s dalším trendem. Byt se spojuje dohromady v jeden prostor. Již není jídelna, kuchyně a obývák zvlášť. Stejně tak se nechávají volné průhledy do dalších pokojů. Je-li třeba soukromí, dají se kdykoliv zavřít.
Je libo více soukromí?
Prostornější interiér může být sestaven i za pomoci „zón“. Ty jsou stylově oddělené, ale zároveň mají sjednocující prvky. Jde například o dětský koutek v jedné části místnosti, prostor ke stravování uprostřed a koutek na čtení na druhé straně. Někdy narazíme i na variabilní „příčky“, respektive zástěny. Často je tvoří tvrzené mléčné sklo nebo dřevěné panely. Dají se vysunout a zasunout a místnost tak dle potřeby symbolicky dělit na soukromější části.
Stínidlo, díky kterému vás nevykradou
Pokud jde o osvětlení, v novostavbách se stále preferují velké okenní plochy. Pokud už byt máte, tento aspekt zřejmě neovlivníte. Ale jaká vybrat interiérová světla v souladu s moderním pojetím bytu? Obvykle jde o bodová osvětlení (někdy umístěná na visící hrazdě), nebo o diody. Ty lze umístit například na okraj podhledu, ale i jako svítidlo na zeď kuchyňské linky pod horní skříňky. A jak naopak světlu a zvědavým pohledům zamezit v přístupu? Na závěsy se stále nezanevřelo, ale měly by sahat až k zemi. Pro mnohé jsou zase lepší volbou žaluzie. Ne do každého bytu se ale hodí ty klasické malé. Zkuste barvu žaluzií i jejich styl sladit se zbytkem místnosti tak, ať na sebe nestrhnou pozornost, nebo nezruší celý koncept. Uvažovat můžete i o venkovních roletkách, které zažívají nyní renesanci. Navíc vás ochrání před zloději.
Topení? Dnes v podstatě kamkoliv
Podlahy bývají bezespárové, obvykle sádrocementové, ale nic nezkazíte ani klasickou dobře zvolenou plovoucí podlahou. Při rekonstrukci většina z nás zauvažuje nad podlahovým vytápěním. Faktem je, že si příliš nerozumí se dřevem. Dřevo tolik neakumuluje teplo. Dobrou zprávou alespoň je, že klasické topení, je-li dům dobře zateplen a okna jsou nová, nemusí být již nutně pod oknem. A pokud se bojíte, že první krok na takové podlaze bude v zimě do studena, pořiďte si kusové koberce. Ty mají v interiéru stále své místo.