Na Vánoce chce mít doma každá hospodyně vysmýčenou a voňavou domácnost. A k tomu patří průzračně čistá okna bez jediné šmouhy. Jak na to, abyste se zbytečně nenadřely a dosáhly kýženého výsledku? Pomůžou vám k tomu obyčejné brambory, respektive jejich šťáva, která to se skly prostě umí!

Proč je bramborová voda doslova zázrak se podívejte v tomto YouTube videu na kanále Chai Patlom:

Zdroj: Youtube

Základem je správný timing

Na efektivní mytí oken je potřeba adekvátní počasí. Pokud bude den, kdy svítí prudké slunce, nic moc proti ostrým paprskům neuvidíte a okna vám při mytí budou moc rychle usychat. A právě to je největší potíží ke vzniku nevzhledných šmouh. Zcela ideální není ani příliš mrazivé počasí. Přimrzlá špína se těžko odstraňuje a člověk musí vydat mnohem více úsilí.

Nezbytná příprava

Než se do mytí oken pustíte, vytvořte si správný prostor. Odstraňte veškeré věci z parapetu, sundejte záclony a závěsy, které můžete dát rovnou vyprat. Nejenže se vám bude lépe pracovat, ale vaše domácnost bude jako ze škatulky a náležitě voňavá.

Žaluzie a rámy

Jako první očistěte a omyjte veškeré rámy a také případné žaluzie. Na prach lze využít i vysavač, značně vám to urychlí práci. Zvolte však raději mírnější výkon, abyste je nepoškodily. Se silně znečištěnými rámy vám pomohou dvě běžné domácí ingredience. Jedná se o jedlou sodu a peroxid vodíku. Na špinavé místo naneste vrstvu sody a lehce ji polijte peroxidem. Vzniklou kaši nechte působit zhruba 2 až 3 minuty a poté ji opatrně setřete nejprve vlhkým hadříkem a následně vysušte suchým ubrouskem či hadříkem.

Dokonale čistá skla? Použijte vodu z vařených brambor

Možná vás to překvapí, ale brambora je i překvapivý a dokonalý prostředek na úklid a čistění oken. Díky ní odstraníte nejen usazené nečistoty a prach, ale zabráníte i jeho dalšímu rychlému usazení, a navíc šikovně předejdete nepříjemnému a častému mlžení skel během zimy.

Jak bramboru použít

Nejprve si syrovou bramboru pokrájejte na několik silnějších plátků, kterými „omyjte“ celou plochu skla každého okna. Poté skla postříkejte směsí, kterou smícháte z 1 l čisté vody a 1 polévkové lžíce bílého octa. Nakonec jednotlivá skla vysušte a doleštěte starým novinovým papírem. Nejenže se jednoduchým způsobem zbavíte nánosů špíny, ale skla budou nečistotám mnohem déle odolávat.

Tip na závěr

Pokud snad doma staré noviny nemáte, velice dobrou službu vám udělají staré silonky, které vám také zaručí okna bez nevzhledných šmouh.

Související články

Zdroje: www.prozeny.cz, www.novinky.cz, www.aazdravi.cz