Máte problémy s přimrzáním dřevěné branky?
Zdroj: BILD LLC / Shutterstock

Přimrzá vám v zimě branka? Toto jsou účinné tipy, jak tomu zabránit

Dřevěné branky se chovají v zimně jinak než jiné materiály. Víte, jak zabránit tomu, aby branka nepřimrzávala a aby se s ní i v mrazu dobře manipulovalo? Najděte problém a zkuste jej vyřešit. Máme pro vás pár tipů, na co se u přimrzající branky podívat.

Za přimrzající dřevěnou branku může především vlhkost

Dřevěné ploty a branky jsou prostě pěkné, o tom není sporu. Bohužel vlhkem se dřevo mírně mění a rozpíná, což často komplikuje manipulaci právě v zimních měsících. Branka špatně sedí, přimrzá a hůř se otvírá či naopak zavírá. Může za to především vlhkost, které ovšem většinu roku nelze zabránit. Pořádně svůj plot a dvířka nebo vrata prohlédněte a najděte způsob, jak předejít přimrzání.

Dřevěný plot a vstupní branka. Dřevěný plot a vstupní branka jsou krásné, ale v zimě mohou přimrzat.  Zdroj: romakoma / Shutterstock.com

Preventivně ošetřete branku či plot

V chladnějším období jsme zvyklí nejen na nižší teploty, ale také na častější srážky, které mohou vše zkomplikovat. O dřevu je dobře známé, že ve vlhkém prostředí pracuje a částečně vodu absorbuje. Díky tomu může branka častěji namrzat, ale také nebude dobře sedět. Pokud dřevo nalakujete nebo natřete, částečně zabráníte i zvýšené absorpci vody. Nátěr dvířek či vrat není jen vizuální opravou zhoršeného stavu povrchu dřeva, ale také účinnou prevencí proti problémům v zimním období. Dřevo lze takto impregnovat, což je důležité právě u plotů, které nelze ochránit stříškou nebo jinak.

Opravte konstrukci či hybné části branky

Čím razantněji budete s dvířky manipulovat, tím větší problém může nastat. Nejen nátěr je vhodné zkontrolovat a opravit. Pozornost věnujte i pantům a sloupkům, které dvířka drží. Pokud jste v minulosti už s brankou zápasili, pak pravděpodobnost, že se celá konstrukce hnula, je poměrně vysoká. Samozřejmě za zhoršeným stavem může být i únava materiálu či pohyb celého plotu. U zánovního plotu může stále pracovat a sesedat půda. Zkontrolujte sloupky a případně je zajistěte kůly. Opravte panty a před mrazy aplikujte vhodné mazivo, případně multifunkční přípravek WD-40.

Živé ploty sice nedokáží vítr absolutně zadržet, ale velice efektivně zmírní jeho nápor. Zkontrolujte panty branky, ale také sloupky plotu.  Zdroj: profimedia.cz

Přimrzající branka může ztrácet tvar

Dalším problémem může být také narušení pravoúhlosti, respektive tvaru branky. Dřevo se může vlivy počasí kroutit. K zajištění hnuté branky můžete použít sadu napínáků. Nastavením jejich vůle navrátíte dvířkům původní tvar. Nenechejte branku zkroutit. Následná manipulace bude zhoršovat stav pantů i sloupků a z malého problému může nastat situaci, kterou bude třeba řešit obnovou plotu či větší rekonstrukcí.

Zdroje: https://prima-receptar.czhttps://www.express.co.uk

Akční letáky