Před malováním je třeba nejdříve zdi pečlivě očistit, zbavit stěny a strop prachu a mastnoty. Na tu postačí běžný prostředek na mytí nádobí, který rozmícháme v teplé vodě. Špínu ze stěn smyjeme houbou a kartáčem.

Není-li podklad dostatečně nosný — to si ověříme namočením malby – lze ho zpevnit penetračním nátěrem (například disperzním pojivem nebo řidší barvou, kterou pak použijeme na vrchní nátěr), na nanášení je lepší štětka. V horším případě je nutné podklad odstranit, čili oškrábat.

Po tapetách je nutné stěnu vytmelit vyrovnávacím kytem, pak vystěrkovat a následně pečlivě obrousit. Tuto práci bývá lepší svěřit profesionálům.

Štuk v posledních letech nahrazuje spíše stěrka; po jejím broušení je sice všude spousta prachu, ale na zdi zůstane na věky. Štuk se někdy časem loupe.

Je-li podklad v pořádku, můžeme pokračovat vyrovnáním drobných spár a stop po hřebíčcích, hmoždinkách či zasekávání drátů. Místo klasické sádry se dnes na opravy používají speciální maltové směsi. Důvod? Sádra je příliš hladká, takže bývá vidět odlišná struktura povrchu zdi.

V místech s většími nerovnostmi či u popraskaných spojů mezi jednotlivými zdmi se doporučuje použít takzvanou perlinku – armovací sklovláknitou tkaninu, kterou lehce přeštukujeme. Perlinka je ideální na stropy v panelácích, protože zakryje spoje mezi panely či stopy po četném vytopení sousedy.

Existující spáry – například mezi okny a zdí — či tam, kde hrozí jejich objevení, se doporučuje zakrýt akrylátovým tmelem. Ten pak lze natřít běžnými interiérovými barvami.

Skvrny po rzi, zbytcích barev, mastnotě či provlhnutí také zakryjeme vhodným izolačním nátěrem, který zamezí prostupu ve vodě rozpustných látek z podkladu. Necháme ho důkladně proschnout.