Výsledná dekorace na dřevěném plátu.
Zdroj: Zuzana Bohdalová

Přírodní velikonoční dekorace s květinami aranžovaná na dřevěný plát

Velikonoční dekoraci v přírodní podobě můžeme vytvořit také na dřevěném plátu, podobně, jako jsme vytvářeli dekorace vánoční. Na dřevěný plát budeme aranžovat právě kvetoucí narcisy a sedmikrásky. Dozdobíme několika cibulkami sazečky, vaječnými skořápkami a kropenatými peříčky.  

Na výrobu dekorace budeme potřebovat

Kromě dřevěného koláče, tedy plátu dřeva vysokého asi 4–5 cm o průměru okolo 30 cm, budeme potřebovat několik rozkvétajících narcisů i s listy, jeden až dva miniaturní narcisy i s cibulemi a několik květů sedmikrásek. Využijeme také svazek větviček z břízy, kterou však můžeme nahradit čerstvými větévkami z lísky nebo vrby. V aranžmá můžeme uplatnit i rozkvetlé plnokvěté pryskyřníky nebo jiné cibuloviny, které nám právě začínají nakvétat v zahrádce.

Co budeme potřebovat. Co budeme potřebovat. Zdroj: Zuzana Bohdalová

Na dekoraci plátu využijeme mech, krátké větvičky z buxusu, žlutou cibuli sazečku, skořápky z vajíček, zajíčka vyřezaného ze dřeva, zelený filc a dekorační lýko přírodní barvy. Lýko a filc můžeme nahradit velikonoční stužkou. Na závěrečné dozdobení se budou hodit kropenatá drobná peříčka. Pro lepení bude potřeba tavná lepicí pistole a jedna náplň do ní.

Jak postupovat při tvorbě

Z březového nebo vrbového proutí upleteme věneček o průměru, který bude menší, než průměr dřevěného plátu. Věneček uložíme na dřevěný plát.

Na dřevěný plát položíme věneček a plát ozdobíme stužkou s vhodným motivem. Na dřevěný plát položíme věneček a plát ozdobíme stužkou s vhodným motivem. Zdroj: Zuzana Bohdalová Pokud má plát dřeva také hezkou neoloupanou kůru, můžeme ho nechat po obvodu bez přizdobování. Pokud má plát dřeva také hezkou neoloupanou kůru, můžeme ho nechat po obvodu bez přizdobování. Zdroj: Billion Photos / Shutterstock.com

Okolo dřevěného plátu obtočíme buďto proužky zeleného filcu a přírodního lýka, nebo můžeme zvolit stužku s velikonočním motivem. Pokud má plát dřeva také hezkou neoloupanou kůru, můžeme ho nechat bez přizdobování.

Do věnečku po okrajích vetkneme krátké větvičky buxusu a do středu věnečku vložíme na čtverec z igelitu vodou nasáklou zelenou aranžovací hmotu. Do jejího středu uděláme otvor na zkumavku s vodou.

Do středu položíme na igelit aranžovací hmotu s otvorem na zkumavku. Do středu položíme na igelit aranžovací hmotu s otvorem na zkumavku. Zdroj: Zuzana Bohdalová

Prostor mezi věnečkem z břízy a aranžovací hmotou vyplníme mechem. Mechem zakryjeme i aranžovací zelenou hmotu kromě místa uprostřed, kam vložíme zkumavku s vodou.

Prostor mezi aranžovací hmotou a věnečkem z březových proutků vyplníme mechem. Prostor mezi aranžovací hmotou a věnečkem z březových proutků vyplníme mechem. Zdroj: Zuzana Bohdalová

Nadrátkujeme si sedmikrásky, pryskyřníky a narcisky i s cibulemi, abychom je mohli pohodlně vpichovat do aranžovací hmoty.

Živé květiny si nadrátkujeme na zelený sekaný drátek. Živé květiny si nadrátkujeme na zelený sekaný drátek. Zdroj: Zuzana Bohdalová

Po obvodu věnečku vlepujeme do mechu cibuli sazečku, přidrátujeme mini narcisy přes jejich cibule. Přilepujeme rozpůlené skořápky vajec, do kterých vlepíme vždy kousek mechu a na něj cibulku sazečky.

Dekorace s živými květinami, vaječnými skořápkami, vyřezávaným zajícem a peříčky. Dekorace s živými květinami, vaječnými skořápkami, vyřezávaným zajícem a peříčky. Zdroj: Zuzana Bohdalová

Z boku dolepíme zajíce vyřezaného ze dřeva a do zkumavky s vodou uprostřed aranžmá vložíme několik rozkvétajících narcisek a pár proutků z břízy. Na závěr aranžmá dozdobíme kropenatými hnědými pírky.

Pro udržení svěžesti květin a mechu v aranžmá můžeme celou dekoraci každý den kropit nebo rosit rozprašovačem.

Akční letáky