Jak může prádlo na topení způsobit zdravotní problém?

S prádlem je v zimě kříž. Nemáte-li sušičku nebo sklep s prádelnou, kde byste mohli pohodlně vypraný textil sušit, nezbývá než prádlu obětovat místo v bytě. V zimních měsících jsou i otevřené balkony víceméně nepoužitelné, tedy rozhodně ne dostatečné pro početnou rodinu.

Vzhledem k tomu, že prádlo schne lépe při vysokých teplotách, mnozí považují za ideální a rychlý způsob sušení přímo na radiátoru. Není to však ideální postup a pro mnohé to může být i skrytý zdravotní problém.

V kratičkém příspěvku vám lékař jen v několika větách vysvětlí, proč prádlo na radiátoru může být až rizikové. Tento příspěvek prochází z YouTube kanálu Aspergillus & Aspergillosis.

Zdroj: Youtube

Vzdušné plísně: Neviditelné nebezpečí

O vzdušných plísních se skutečně často nemluví a málokdo tuší, že astma, kdy se nemocným přitíží v dusném počasí, po dešti či v zimních měsících, je přímým důsledkem právě vzdušné vlhkosti a díky tomu rozšíření vzduchem i plísně.

Onemocnění jako alergie a astma jsou navíc komplikovanější a organismus reaguje ne na jednu, ale na víc podnětů, které jej dráždí. Jak se ale může stát, že se zdravý člověk náhle nemůže nadechnout? Pamatujte, že zdraví jsem jen dokud se nedozvíme, co nám je. Také alergie či astma se může projevit kdykoli během života, a to i ve velmi vysokém věku.

Zásadní je redukovat vlhkost a větrat

Ať už jste nemocní nebo ne, rozhodně je dobré nezadělávat si na množení plísní v bytě, a proto je nutné za všech okolností větrat. Případně se postavit také k sušení prádla jinak.

Jenže co dělat? Vzdušná vlhkost v zimních měsících stoupá až o 30 %, což je pro citlivé osoby často neúnosné. Sušička je sice fajn zařízení, ale je nejen drahá, ale také náročná na energie. Jak tedy sušit v zimě prádlo, když to jinak než v bytě není možné?

Ujistěte se, že pračka umí odstředit maximum vody. Čili zkontrolujte filtr a vyčistěte jej od nánosů drobností, papírových kapesníků a podobně. Můžete také na konci každého pracího programu znovu použít krátký program odstředění.

Sušák s prádlem používejte v místnosti, kde můžete dobře vyvětrat. V případě, že sušíte jednu várku prádla za druhou, zvažte také lapač vzdušné vlhkosti. Může jít také o výkonný spotřebič, který filtruje vzduch a vpouští jej zpět do místnosti vysušený.

Související články

Zdroje: hexpress.co.uk, ceskestavby.cz