obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Proč se koberec hodí i do pracovny a který vybrat

Koberce předčí jiné podlahoviny výběrem barev, vzorů i materiálů. Ať leží kdekoliv, vytvářejí pocit tepla, zlepšují akustiku pokojů, děti je potřebují ke svým hrám. Dospělí je ocení v obývacím pokoji, ložnici i pracovně.

Jemný prach může být problémem, který nás trápí v městských ulicích, ale i mezi čtyřmi stěnami. Kobercům bývalo svého času vytýkáno, že vážou prachové částice, které se z nich obtížně odstraňují, hromadí se a posléze zvyšují prašnost prostředí.

Nepříznivou pověst získaly kobercové podlahoviny zřejmě v dobách, kdy se na trhu objevily první výrobky z umělých vláken, které zaostávaly za kvalitami těch přírodních. Současné materiály, zejména jemná umělá mikrovlákna, však fungují na podlaze mnohem lépe. Svými vlastnostmi chrání lidské zdraví a výrobními technologiemi i životní prostředí. 

Moderní kobercová vlákna cíleně vážou prach

Ukazuje se, že ve srovnání s hladkou podlahou mohou podlahové textilie snížit nejen náklady na vytápění, ale rovněž tlumí prašnost prostředí. Odborné studie dokonce zjistily v místnostech s kvalitní kobercovou podlahou nižší zátěž alergeny.

kvalitní koberec na sebe umí vázat prachové částice kvalitní koberec na sebe umí vázat prachové částice Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Někteří výrobci proto nabízejí speciálně vyvinuté zátěžové povrchy, které vážou až několikrát více prachu než běžné koberce. Ten pak stačí pravidelně sbírat vhodným vysavačem.

Jak známo, k výhodám koberců patří tichá chůze, měkký a jistý nášlap i příjemný pocit tepla od nohou. Tradičním kobercům z přírodních materiálů, jako je hedvábí, vlna či bavlna, kokos, bambus, sisal a další, čím dál tím úspěšněji konkurují umělá vlákna polyamidová, akrylová, polypropylénová a další.

Zpočátku byla jen levnou náhražkou, ovšem v závěru minulého století se na trhu prosadila mikrovlákna, jejichž jemnost výrobci stále zvyšují. Tzv. supermikrovláknům vyráběným nanotechnologiemi lze cíleně dodávat různé žádané vlastnosti od podobnosti s vlákny přírodními přes antimikrobiální, antipachové, antiemisní úpravy až po recyklovatelnost.

celoplošné koberce jsou na ústupu koberec je velmi dekorativní součást interiéru Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Varianta: kobercové čtverce

K luxusní nabídce trhu patří kobercové čtverce ze smyčkových polyamidových vláken v cenách kolem tisíce korun za metr čtvereční. Svoji odolností, tepelně- i zvukověizolačními vlastnostmi, schopností vázat prachové částice do chvíle, než jsou vysáty, designem, rychlou pokládkou a jistě i cenou jsou určeny především do komerčních prostor. 

Kdo si hodlá zařídit nebo zútulnit malou pracovnu v bytě, nejspíš bude pátrat v nabídce levnějších bytových koberců, ať už půjde o kusový koberec z přírodního materiálu, nebo třeba polyamidový v metráži. Kobercové čtverce z moderních materiálů lze pořídit i za ceny kolem 400 korun.  

Akční letáky