Substrát pokojovek je ráj pro smutnice

Smutnice jsou docela nenápadné černé drobné mušky, které ve své dospělé podobně vlastně rostlinám nijak neškodí. Polétávají a posedávají v okolí rostlin, a především na půdě v květináči. Jejich vajíčkům a larvám se totiž dobře daří v teple a vlhku zeminy pokojových rostlin.

Každé tři týdny se rodí nová generace smutnic a jedna oplodněná samička zvládne snést až 200 vajíček, z nichž se líhnou larvy pojídající nejen mrtvými organickými materiály, ale také živými podzemními částmi rostlin.

Je jasné, že smutnice je potřeba zklikvidovat! Jak na to vám poradí i tento příspěvek z YouTube kanálu Zahradní záchranáři.

Zdroj: Youtube

Jak se vypořádat se smutnicemi pomocí punčoch

Smutnice jsou schopné rychle se rozmnožit a rozšířit mezi rostlinami, takže brzy budete řešit problém v celém bytě. Jak se smutnice k vám domů dostaly? Patrně v květináči s novou rostlinu nebo s koupenou zeminou horší kvality. Smutnicím se lze ale postavit a zklikvidovat je i pomocí dámských punčoch, takže směle do toho. Vyzkoušejte ty triky našich babiček!

Punčochu můžete natáhnout na květináč, ustřihnout ji a uzavřít celý tento sak přivázáním kraje provázkem ke stonku. Punčochy lze ale také jen rozložit po povrchu půdy a zatížit několika kamínky. Silonky takto zabrání dospělcům v přístupu k půdě a nakladení dalších vajíček a zároveň nevpustí dospívající mušky ven z půdy. Přes silonky můžete rostlinu dál zalévat, ale doporučuje se zálivku také minimalizovat, čímž vzniknou horší podmínky dalšího množení škůdce.

Pod silonku nebo do ní můžete také nasypat jedlou sodu nebo kypřicí prášek, který ji také obsahuje. Larvy po požití zemřou, a tak vám punčocha pomůže s likvidací hned dvakrát.

Další zbraně proti smutnicím

Na odchyt smutnic se také používají žluté lepové štítky nebo desky, ale i predátoři, kteří umí larvy likvidovat v půdě. V biolaboratořích a specializovaných obchodech můžete nakoupit například parazitické hlístice rodu Steinernem a feltiae nebo háďátka. Tyto organismy se škůdci živí a biologicky je pro vás zlikvidují.

Jinými přírodními prostředky jsou také oleje, které se používají k postřiku. Mezi velmi oblíbené a účinné patří například neem olej pocházející ze stromu Azadirachta indica, ale existují i další oleje, které se ředí vodou a smáčedlem, fungují velmi dobře při napadení rostlin v domácnosti, ale i na zahradě.

Související články

Zdroje: adbz.cz, potapnicek.cz