Po dlouhé zimě se všichni těší do přírody, někteří na výlet, jiní na zahrádku nebo na chatu. Hlavně chalupáři si však při první návštěvě své nemovitosti odpočinek nedopřejí. Kromě úklidu je jistě čekají i údržbářské práce. Chladné, vlhké a větrné počasí natropilo spousty škod, které se musí co nejdříve opravit.

Kontrola zvenku

První kroky majitelů chalup by měly vést na obhlídku budovy. Zkontrolujte, zda zimní nečas v pořádku přečkala střecha a nikde nechybí kus střešní krytiny, případně odstraňte větve a nepořádek, které se na střechu zavály zimní větry. Velkou pozornost věnujte především okapům, ujistěte se, že jsou všechny části v pořádku a nemusíte je vyměnit. Vyzkoušejte také, že cesta pro odtok dešťové vody je bez problému průchozí.

Okapy pořádně vyčistěte, překážka v podobě napadaného listí a špíny dokáže způsobit pořádné komplikace. Tmavá místa na omítce vás upozorní, kde už došlo k poškození vodou a oprava je nutná bez prodlení. Kvůli vlhkosti a plísni prohlédněte stěny i uvnitř domu, nevynechejte ani okna a dveře. Pozornost věnujte také komínu a kamnům, zkuste si vzpomenout, kdy naposled jste dali komín vyčistit. Pravidelná kontrola a čištění spalinových cest významně snižuje riziko, že se saze v komíně vznítí a způsobí požár. U sezónně využívaných spotřebičů na pevná paliva předpisuje vyhláška č. 34/2016 Sb. čištění dvakrát ročně a kontrolu jednou ročně.

Ochraňte si majetek

V rámci běžné jarní údržby byste rozhodně neměli zapomínat ani na revizi zabezpečení a kontrolu zámků. Spolehlivé zabezpečení objektu je důležité zvlášť na jaře, kdy chalupářská sezona ještě naplno nevypukla a na chalupu pravidelně nejezdíte. Málo používané zámky na chatách a chalupách mohou zrezivět a zaseknout se, proto je pečlivě prohlédněte a promažte speciálním mazivem, které je určené k péči o zámky.

Moderní přípravky umí zámek rozmrazit, vyčistit, nakonzervovat a namazat, aniž by došlo k jeho poškození a poté samy částečně vyprchají. Kromě bezpečně uzavřených přístupových cest se před nevítanými návštěvníky chraňte i osvědčenými triky. Vyplatí se dobré vztahy s místními obyvateli, kteří nás mohou informovat o pohybu podezřelých osob nebo o krádežích v okolí. Cenné věci uchovávejte v objektu na jednom dobře zabezpečeném místě, nenechávejte je snadno viditelné okny nebo klíčovou dírkou. Snažte se vzbudit iluzi obydleného domu, na zahradě nechte třeba neuklizené kolečko s hlínou a hráběmi, doma na stole ve výhledu oknem hrnek s kávou či rozečtenou knihu.

Plísně a škůdci

Nejspíš jste před zimou vypustili vodu z celého systému a zajistili tak trubky před popraskáním. Před opětovným napuštěním zkontrolujte místa rozvodů, kohoutky a těsnění, aby vás tekoucí voda nevyplavila.

Prověřte také stav elektroinstalace, vyzkoušejte zásuvky a rozsviťte světla. Nejspíš budete chtít také pořádně vyvětrat, začněte ale radši zvolna. Pokud jsou stěny dosud hodně studené, tak nával teplého jarního vzduchu způsobí srážení vlhkosti a tím připravíte živnou půdu pro plísně. Až celou budovu zprovozníte a zkontrolujete, jistě se pustíte do generálního úklidu. Pozor dejte hlavně na plísně, hledejte je především na stěnách za nábytkem a v koutech. Také se přesvědčte, že svůj prázdninový ráj nesdílíte s nezvanými škůdci.