Víte, jak poznat, že je třeba odvzdušnit radiátor?
Zdroj: Profimedia

Jak poznáte, že je nutné odvzdušnit radiátor, a jak to provést krok za krokem

Je vám doma stále zima? Ke správné údržbě a přípravě na zimní období patří také odvzdušnění radiátoru. Víte, jak poznat, že je to potřeba? Odvzdušněte si radiátory a přestaňte doma mrznout. Je to jednoduchá práce, kterou zvládne každý bez odborníka. 

Zdroje:www.idnes.cz,www.chytre-bydleni.cz

Proč je potřeba radiátor odvzdušnit?

Odpověď je velice jednoduchá. Kotel ohřívá vodu, která je uvnitř radiátoru, a díky ní topení hřeje. Pokud zůstane v trubkách a radiátorech vzduchová bublina, pak nebude radiátor řádně fungovat. Vám bude zima, protože topení bude hřát jen z části. Díky tomu také poznáte, že je něco špatně. Než se obrátíte na topenáře, raději zjistěte, zda není nutné radiátory v bytě či domě odvzdušnit. Je to práce na chviličku.

Odvzdušnění radiátoru zvládnete i bez profesionála. Odvzdušnění radiátoru zvládnete i bez profesionála. Zdroj: Profimedia

Jak poznat, že je třeba odvzdušnit topení?

To je velmi jednoduché. Ohmatejte radiátor. Pokud hřeje stejně na obou stranách, pak je vše v pořádku. Jestliže je ale na jedné straně horký a na druhé ne, pak je jisté, že je uvnitř topení uvězněna vzduchová bublina. Tu je nutné vypustit, respektive topení odvzdušnit. K tomu bude třeba pootevřít ventil a nechat pracovat tlak vody. Ta bubliny vzduchu vytlačí ven. 

Jak postupovat při odvzdušnění?

Odvzdušnění je jednoduché a zvládne ho každý. Než se vrhnete na samotné otevírání ventilů, ujistěte se, že je v sytému dostatek vody. Ta se někdy musí doplňovat. S odvzdušňováním začněte radiátory, které jsou v nejspodnějších místnostech. Pokud budete pracovat od přízemí nahoru, případně uvolněné bublinky budou stoupat směrem vzhůru, a vy se nakonec zbavíte veškerého vzduchu v topení.
Na samotné odvzdušnění stačí nachystat kyblík nebo jinou nádobu, kam můžete případně zachytit vytékající vodu. Hadr na úklid nezachycených kapek vody a rozhodně klíč k topení. Ten může často nahradit mince. Podívejte se, jaké máte ventily na topení a hned bude jasné, který jiný nástroj lze použít. Ventil radiátoru by nemělo týt těžké pootočit. Pod ventil nachystejte nádobu či hadr a pootočte jím, ale jen trošku, maximálně o půlku závitu. Protože jde o odstranění bubliny, pocítíte možná proud vzduchu, který může být i velmi horký. Častý je také únik bublinek a nepatrné hvízdání nebo prskání. Za chvilku po otočení ventilu začne voda vytékat ven. Pokud už nic nebublá, pak otočte ventilem zpět a uzavřete jej. Takto pokračujte v celém domě, až obejdete veškeré radiátory i v nejvyšším patře. 

Jakmile začne vytékat voda, ventil uzavřete. Jakmile začne vytékat voda, ventil uzavřete. Zdroj: Profimedia

Akční letáky