Každá správná hospodyňka touží po voňavé a čisté domácnosti
Zdroj: Dean Drobot / Shutterstock.com

Pět chytrých rad našich babiček, jak vyzrát nad úmornými domácími pracemi

Každá správná hospodyňka touží po voňavé a čisté domácnosti. Ne každá toho ale umí docílit. Buď nemá čas nebo je třeba líná. Právě těmto typům žen přinášíme ty nejúčinnější rady, které využívaly už naše babičky, aby byla jejich domácnost bez poskvrnky. A že neměly příliš času, tudíž si opravdu nemohly dovolit strávit úklidem celý den, je nejspíš víc než jasné.

Jak si rychle, kvalitně a důkladně uklidit domácnost během pár chvil? Není to utopie, ani nemusíte mít doma profi uklízečku. Stačí si přečíst osvědčené rady našich babiček, které jsou zárukou toho, že se bude váš dům či byt během chvíle blýskat čistotou. 

Některé rady zkrátka nestárnou a oceníte je víc než nejdražší přípravky z drogerie. Jak tedy zatočit s vodním kamenem nebo vyčistit odpady? To budete koukat!

Žádný vodní kámen

Ne jednu hospodyňku neskutečně rozčiluje bílý povlak na nerezových kohoutcích, hlavici od sprchy nebo třeba v bubnu pračky. Existuje nepřeberné množství drahých prostředků, které změkčují vodu a kamene by vás měly zbavit. Některé jsou více, jiné méně účinné, proto nic neriskujte a sáhněte po léty ověřené klasice, kterou je rozkrojený pomeranč nebo citrón. Stačí jimi potřít povrch nerezové části, kde se vodní kámen nachází a máte vystaráno.

Čisté odpady díky limonádě

Zase vám odtéká špatně dřez, vana nebo umyvadlo? Už máte všemožných krtků, čističů i kuliček plné zuby, protože fungují jen chvíli a navíc po jejich použití zapáchá celá místnost? Pak vyzkoušejte limonádu. Ideální je cola. Nasypte do odtoku prášek do pečiva, ten pak pořádně zalijte colou a nebudete se stačit divit. Čeká vás taková chemická reakce, která trubky dokonale protáhne na dlouhou dobu.

Součástí úklidu je i očištění nádržky toalety. Jak si rychle, kvalitně a důkladně uklidit domácnost během pár chvil? Zdroj: cunaplus / Shutterstock.com

Znovu bílé tenisky i oblečení

Štve vás, že vaše oblíbené tenisky už nejsou dávno bílé a vaše trička mají k barvě sněhu už také daleko? Pak nezoufejte, nevyhazujte je a vyzkoušejte osvědčenou babskou radu, díky které bude vaše oblečení opět zářit čistotou. Dejte tenisky či oblečení, které chcete vybělit, do pračky a přidejte k nim pastu vzniklou z dvou dílků jedlé sody a jednoho dílku octa. Když nebude výsledek dostatečný, vezměte si kartáček a boty ještě touto směsí pořádně vydrbejte a následně opláchněte. 

Matrace bez zápachu

Jedlou sodu má doma každý, není tedy divu, že se používá při mnoha úklidových tríčkách. Můžete ji využít i při čištění matrací. Nejprve matrace pořádně vyluxujte, poté na ně nasypejte jedlou sodu a kartáčkem lehce rozetřete po povrchu. Soda pronikne dovnitř a odstraní zápach. Poté nechte matraci hodinu ležet a sodu působit, následně pořádně vysajte vysavačem.

Vyleštěný nábytek

Na leštění nábytku není nutné kupovat předražené leštěnky nebo ubrousky napuštěné chemikáliemi, stačí obyčejný dětský šampón na vlasy. Ten, když zkombinujete s teplou vodou, vyleští porcelán, nerezové, mosazné i další předměty naprosto dokonale. Když navíc do směsi přidáte ocet, čeká vás lesk jako blesk.

Zdroj: www.blesk.cz, www.living.iprima.cz

Akční letáky