obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rady pro výběr kuchyňské pracovní desky

Od kuchyňské pracovní desky očekáváme především vysokou odolnost, zajímavý vzhled a v neposlední řadě i dlouhou životnost. A protože se jedná o každodenně využívanou součást kuchyně, musí být také plně funkční. V neposlední řadě by měla ladit s celkovým vzhledem místnosti. Jak vybrat tu, která splní nejlépe vaše představy? Seznamte se co nejdůkladněji s vlastnostmi nabízených materiálů.

Dostatek místa na odkládání ocení každý

Než se pustíte do výběru konkrétního materiálu, z něhož by měla být vyrobena ideální pracovní deska do kuchyně, nezapomeňte už při plánování kuchyně počítat s dostatečně velkou pracovní plochou. Tu oceníte nejen při pravidelných rodinných setkáních, ale i při pečení vánočního cukroví, chystání pokrmů pro návštěvy a početnější příbuzenstvo anebo při dalších svátečních příležitostech. Kuchyně, kde není kam odkládat vše potřebné, je nešťastně vyřešená. A ne vždy se do ní dá dodatečně zabudovat například výsuvná pracovní plocha.

Granitová kuchyňská pracovní deska z přírodního kamene. Granitová kuchyňská pracovní deska z přírodního kamene. Zdroj: Shutterstock.com / Dariusz Jarzabek

Do práce v kuchyni zapojte i děti

Řešením dostatečné plochy pro práci v kuchyni může být ostrůvková kuchyně. Díky ní budete mít jednak k dispozici plochu po obvodu zdí a další pracovní desku vám nabídne ještě uprostřed místnosti, kde by často prostor zůstal nevyužitý. Hodí se do rodinných domů i velkometrážních bytů. Dostatek místa pro přípravu pokrmů tak oceníte třeba i při práci, do níž budete zapojovat také své děti. V takovém prostoru si nebudete rozhodně zavazet a navíc se každý bude moci v klidu věnovat svému podílu na připravovaném obědě či večeři. 

Ostrůvkovou kuchyni sjednocuje stejný materiál pracovní desky. Ostrůvkovou kuchyni sjednocuje stejný materiál pracovní desky. Zdroj: Shutterstock.com / ArchiVIZ

Alergik v rodině? Žádný problém!   

Dnešní výběr kuchyňských pracovních desek je natolik široký a pestrý, že můžete zvolit i speciální desku s ochranným štítem na povrchu, která díky moderní nanotechnologii zajistí antibakteriálnost povrchu. Je pochopitelné, že za takovou desku si připlatíte, ale určitě nebudete litovat. Stačí pořídit pracovní desku s vrstvou Arcos Supermat anebo na dřevěný povrch vaší pracovní desky pravidelně aplikovat nanokosmetiku Pikatec home. Ta díky vytvoření prodyšné membrány umožní dřevu dýchat, a zároveň zabrání pronikání vody do dřeva pracovní desky. Díky tomuto opatření nehrozí, že by se ve vaší dřevěné kuchyňské desce rozvinuly plísně nebo dřevo ztratilo svou charakteristickou barvu. Co se politur týče, používejte vždy takové, které odpovídají materiálu, z něhož je vaše kuchyňská deska vyrobena. Lux Raff je dalším materiálem, který potěší v kuchyni zejména alergiky. Patří však do skupiny skleněných povrchů.

Dřevěný masiv je okouzlující ale o něco více náchylný k poškození. Dřevěný masiv je okouzlující ale o něco více náchylný k poškození. Zdroj: Shutterstock.com / Ventura

U dřeva ještě zůstaneme

Dřevěné kuchyňské desky jsou velmi krásné a oblíbené hlavně kvůli tomu, že přinášejí do interiéru prvek útulna a nezaměnitelné jedinečné struktury. Masivní dřevo získané z tvrdých dřevin jako jsou ořech, buk a dub, se na výrobu pracovních kuchyňských desek běžně využívá. Dřevo v kuchyni musí mít však kvalitní povrchovou úpravu, aby bylo schopné odolávat nejrůznějším druhům opotřebení. Spárovky musí být slepované zdravotně nezávadným lepidlem a deska musí být pravidelně ošetřována speciálními oleji. Jen díky takovéto impregnaci vám v kuchyni vydrží opravdu dlouho a v perfektním stavu.

MDF desky vydrží mnoho, ale ne vše

MDF desky jsou často žádané pro kuchyňské pracovní plochy, a přesto, že něco vydrží, nejsou vhodné pro ty, kteří rádi staví horké hrnce z plotny kamkoliv, kde je volné místo. Tímto byste si ihned zničili povrch, který je u MDF desek z laminátu. V takovém případě sáhněte raději po umělém kameni. MDF desky dobře zvládají běžné opotřebení i chemikálie určené k čištění kuchyňských povrchů, ale s vysokými teplotami si neporadí.

MDF kuchyňská deska je velmi oblíbená a také rozšířená. MDF kuchyňská deska je velmi oblíbená a také rozšířená. Zdroj: Shutterstock.com / Photographee.eu

Přírodní kámen v matu i lesku

Co se týče přírodního kamene, nejčastěji se v kuchyních setkáváme se žulou. Její odolnost vůči chemii je skvělá, její povrch se snadno udržuje. Na matném povrchu nejsou vidět otisky prstů, a seženete ji v mnoha rozmanitých barvách, rovněž v lesklém provedení, v oblázkové nebo mramorované formě a třeba i čistě bílou. Cena je však znatelně vyšší než u kamene umělého.

Neodsuzujte ani dlaždice

Možná máte kuchyňskou linku obloženou dlaždicemi a to z čistě praktických důvodů. Proč tedy ze stejně praktických  důvodů nezvolit takový i povrch pro pracovní kuchyňskou desku. S takovým obložením vaše kuchyň zvládne leccos. Dlaždice se hned tak neopotřebují, snesou vysokou teplotu odkládaného nádobí, voda pro ně rovněž nepředstavuje žádné nebezpečí. Jediné, co bude potřeba, je  čas od času obnovit bělost spár mezi dlaždicemi. Zajímavou alternativou může být mozaika. Pracovní desky do kuchyní se dají udělat i z velkoformátové dlažby. Tu je možné i řezat, nebo dle potřeby libovolně tvarovat či velikostně upravovat.  

Do malé kuchyně se hodí světlá kuchyňská linka včetně světlé pracovní plochy. Do malé kuchyně se hodí světlá kuchyňská linka včetně světlé pracovní plochy. Zdroj: Shutterstock.com / Photographee.eu  

Polymery v mnoha podobách

Corian, Solid Stone, Staron, Technistone, to je jen krátký výčet uměle vytvořených materiálů, které se vyrábějí ze směsi přírodních minerálů, barevných pigmentů a pryskyřice, která v nich tvoří důležité pojivo. Tyto materiály jsou známy také pod pojmem umělý kámen. Právě díky pryskyřici získává tento materiál dobrou schopnost tvarování. Pracovní desky z nich vyrobené jsou vysoce odolné vůči poškrábání, navíc jsou nenasákavé a také neporézní. Je třeba se však vyvarovat kontaktu s vysokými teplotami.  

Akční letáky