Řasokoule se vám snadno vejde do dlaně.
Zdroj: Chiemi Freund / hutterstock.com

Pořiďte dětem řasokouli místo domácího mazlíčka: Jak se o ni nejlépe starat?

Někdy stojíme před velmi těžkým rozhodnutím. Třeba když děti touží po zvířecím mazlíčkovi, ale my si nejsme jistí, že je péče o něj nepřestane záhy bavit. Zajímavým řešením může být řasokoule. Patří sice do říše rostlin, ale občasné mazlení je vysloveně doporučeno.

Tajemná zelená koule

Řasokoule zelená (Cladophora aegagropila) svým vzhledem připomíná mechovou kouli, známá je také pod označením marimo nebo japonská mechová koule. S mechem však nemá nic společného. Je to druh vlasovité zelené řasy, která je v přírodních podmínkách stále vzácnější. Žije v několika jezerech na severní polokouli. Proto bývá někdy označována i poetickým názvem jezerní skřítek. Asi nejznámější je její výskyt v jezeře Akan na japonském ostrově Hokkaidó. Tam dorůstá průměru až 20-30 cm. V případě této rostliny jsou to rozměry vskutku pozoruhodné. Vždyť průměrný roční přírůstek řasokoule činí pouhých 5 mm. Z velikosti řasokoule je tak možné odhadnout i její stáří.

Řasokoule zelená známá též jako marimo. Řasokoule zelená známá též jako marimo. Zdroj: lalunlaa / Shutterstock.com

Řasokoule zelená nemá žádné jádro. Je to vlastně seskupení řas, které má tři růstové formy. První z nich je epifytická a vyhovují jí více zastíněné části kamenů, druhá forma je kulovitá, zatímco třetí jsou malé trsy samotných vláken, jež vytvářejí na dně jezer koberce.

Péče o řasokouli je snadná

Řasokoule mají minimální nároky na péči. Mohou vegetovat buď v samostatné nádobě (sklenici, areáriu, teráriu), nebo se mohou stát součástí akvária. Nádoba by neměla být příliš malá – rychleji se v ní ohřívá a kazí voda. Řasokoulím nesvědčí ani vysoké teploty – proto je nedáváme na přímé slunce ani nad topení. V teplém období můžeme dát na noc řasokouli do chladničky a nebo jí „přilepšit“ pár kostkami ledu.

Řasokouli můžete umístit i do sklenice s vodou. Řasokouli můžete umístit i do sklenice s vodou. Zdroj: Alena Ogolikhina / Shutterstock.com

Jejich nároky jsou zcela minimální, nepotřebují žádné hnojivo. Pouze jednou za týden až dva jim musíme vyměnit vodu. Pokud nemáme k dispozici čistou říční, tak můžeme použít převařenou a odstátou. K péči o řasokouli patří i již zmíněné mazlení. Ano, můžeme si ji klidně válet mezi dlaněmi. Buď jen tak, nebo ji můžeme lehce promnout pod vodou. Pro nás to bude příjemný pocit, řasokouli to udržuje v dobré kondici. A pokud se vám náhodou při manipulaci řasokoule rozdělí, nic strašného se neděje. Obě části můžete koulením v dlaních opět snadno spojit. Názorně je vše dobře vidět v následujícím videu.

A pokud nemáme zrovna čas nebo náladu se s řasokoulí mazlit, stačí do ní občas šťouchnout a pootočit ji. Jedině tak bude stále pěkně kulatá a bude rovnoměrně přirůstat. V přírodě se o vše postarají vodní proudy, v domácích podmínkách postačí i šťouchnutí obyčejným brčkem.

Řasokoule v ohrožení

Řasokoule zelená patří mezi druhy, které jsou velmi citlivé na množství živin ve vodě. Jejich přebytek (v důsledku zemědělství a chovu ryb ), spolu s ukládáním bahna z lidské činnosti, jsou považovány za hlavní příčiny jejich vymizení z mnoha jezer. Proto jsou místa jejich přirozeného výskytu vyhlášena za chráněná území. Přesto však můžeme tuto pozoruhodnou rostlinku zakoupit. Řasokoule o průměru 1 cm seženete i pod 20 Kč, naopak kusy o velikosti nad 5 cm se prodávají i za 200 Kč.

Řasokoule mohou být velmi zajímavou ozdobou akvárií. Řasokoule mohou být velmi zajímavou ozdobou akvárií. Zdroj: Ian Grainger / Shutterstock.com

Zdroj: https://youtu.be/1siRdL2In0A?t=160
web-japan.org/atlas/nature/nat15.html

Akční letáky