Kompletní rekonstrukce panelákového jádra, kdy se namísto původního umakartu postaví stěny z Ytongu, bývá finančně náročná a ne každý si ji může dovolit. Mnoho lidí si navíc nedokáže představit ten týden, kdy je doma všechno rozbourané a koupelnu prakticky nelze využívat. Pokud je umakart v zachovalém stavu a nepustila se do něho plíseň, je možné se vydat jednodušší cestou, staré stěny zachovat a jejich vzhled vylepšit štukem a obklady.

Proměnu koupelny zvládli svépomocí

Následující video představuje skvělou práci manželů, kteří se odhodlali k rekonstrukci jádra v pronajatém bytě. Protože byt není jejich a majitel se nehodlal na proměně finančně podílet, přirozeně chtěli jádro zkrášlit za použití minimálních nákladů. Umakart byl naštěstí v dobrém stavu, vyměnit se musely jen rozvody. Bez odborné práce instalatéra a elektrikáře se rekonstrukce neobešla, vše ostatní však manželé zvládli sami.

Zdroj: Youtube

Umakart obrousili a jako první vrstvu na něj nanesli adhezní můstek. Potom přišlo na řadu flexibilní lepidlo s perlinkou a nakonec penetrace. Vznikl tak základ pro štukovou omítku a keramické obklady, které manželé zvolili v teplých barvách béžové a tmavě hnědé.

Pračka musela ven

Ačkoli byl koupelně vyhrazen naprosto minimální prostor, z jakéhosi "českého" zvyku sem byla původně natlačena i pračka, a umyvadlo se proto nevešlo nikam jinam než nad vanu. Na druhé straně kuchyňský kout nabízel spoustu nevyužitého místa na zdi, zcela tu chyběly horní skříňky. Manželé logicky přesunuli pračku do kuchyně a koupelnu vybavili praktickou skříňkou s umyvadlem.

Nové dveře do koupelny se nedaly sehnat beztoho, aby se musela vyměnit i zárubeň, a takový proces by opět vyšel zbytečně draho. Manželé se tedy rozhodli staré dveře ponechat na místě a dopřáli jim jen nový "outfit" v podobě samolepicí tapety v dekoru dřeva. Jádro prokouklo jako mávnutím kouzelného proutku. A bez bourání.