Nejdříve si musíme spočítat, kolik peněz jsme ochotni do koupelny investovat.

Měli bychom si udělat prostorovou a funkční představu.

Pozor, důležité je nezapomenout na legislativu, tedy podle situace na ohlášení stavebnímu úřadu nebo na projekt s žádostí o povolení stavby. Potřebný může být souhlas majitele bytu, posudek statika, nezbytné budou odborné revizní zprávy týkající se zejména elektřiny a plynu.

Je nutné se rozhodnout o způsobu práce a financování. Ne vždy si musíme všechno nechat udělat na klíč. Kdo to zvládne sám, určitě ušetří. Otázkou je pak ovšem kvalita, ale to platí i o dodavatelské práci. A hurá na to!

Jak to vypadá dnes

Celý prostor této koupelny je trochu zvláštní, zřejmě takhle v rámci dispozice celého bytu zbyl. Celkový stav je zchátralý.

Umyvadlo je sice zajímavé, ale poněkud méně funkční a spíš zabírá místo.

Bidet je jistě užitečná věc, ale v koupelně bez přímého kontaktu s WC mísou ztrácí poněkud smysl.

Okno je dobré, sklo neprůhledné, to bývá skoro vždy výhodou. Ovšem, pokud je venku vidět něco hezkého, je lepší okno průhledné.

Jsou věci, se kterými bych nedoporučoval hýbat, pokud nechceme dělat totální přestavbu. To je třeba radiátor − stará litina je klasika a pokud není radiátor v havarijním stavu, byla by škoda ho vyhazovat.

Měli bychom mít na paměti, odkud jsou přivedeny instalace vody a odpadů.

Zvláště u odpadů by cesta ke svislému potrubí měla být co nejkratší; ale u té naší koupelny ovšem nějaké dlouhé trasy nehrozí.

Strop? Vysoký určitě snížit

Je celkem běžná věc, že výšky nad celým půdorysem bytu jsou stejné bez ohledu na rozměry místností. Mnohde tak vznikají prostory podobné spíš komínům. Takže snížit stávající výšku stropu novým podhledem určitě není špatným řešením.

Kdo chce mít pěknou pracholapku, může si do tohoto prostoru odkládat prakticky cokoli. Ale jinak je podhled dobrý pro elektrické rozvody, z vnější strany se zpravidla umísťuje stropní, bodové osvětlení. V koupelně by mělo být světla dost, to abychom viděli, jak jsme krásní.

Podlaha

Když nic jiného, tak keramika na podlaze většinou zebe a klouže, takže je třeba si pomáhat předložkami, do kterých se chytá špína a někdy i nohy a potom už je nám koupelna ukradená, protože s ulomenou nohou máme úplně jiné starosti.

Určitě není třeba se bát dřeva, korku, ale ani lina.

Zařízení

Vany, umyvadla a baterie k nim můžeme dnes běžně pořídit v nejrůznějších typech, tvarech i cenových relacích. Stačí si jen vybrat dle chuti, přání a možností. Někdo se rád koupe ve vaně, jiný se raději sprchuje, někdo má rád obé.

Dnes se běžně vyrábějí sprchové zástěny jako doplněk vany. U těchto výrobků si moc nepomůžeme, jsme v rukou výrobců, protože těžko lze očekávat, že si je někdo z nás uhněte na koleni.

Doplňky

Koupelna má ale také spoustu doplňků, jako jsou skříňky, kontejnery, poličky, zrcadla. Tady už je to trochu jinak: samozřejmě, že si můžeme nakoupit věci hotové, ale stejně tak si je můžeme vyrobit sami.

Volba materiálů je opravdu široká, hlavně bychom měli myslet na bezpečnost. Otázka vzhledu je velmi složitá, vždyť na estetiku obecný recept není. I z tohoto důvodu je dobré mít nějakého architekta, na kterého lze zcela bezostyšně svést případné uštěpačné poznámky ohledně vzhledu koupelny.

Elektřina v koupelně

Nezapomeňte na zásuvky elektrického proudu a vypínače, ale pozor − musí být bezpečné! Pokud se do rekonstrukce koupelny pouštíte sami a nejste úředně oprávněni provádět elektroinstalace, určitě se svěřte do rukou odborníka.

Koupelny se totiž řadí mezi nebezpečné prostory, kde bývají následky úrazů elektrickým proudem násobeny. Starostem o naši peněženku by v tomto případě měla určitě předcházet starost o bezpečí všech uživatelů koupelny.

Jak by to mohlo vypadat

Měli bychom se vyvarovat častého nešvaru - přidělávat věci "en napůl. Hřebíčky přibité desky, tvořící skříně, nejsou ničím neobvyklým.

Je třeba si uvědomit, že přestavujeme abychom se v bytě cítili lépe. Neplánujeme přece náhé opuštění domu s evakuací skříněk.

Neměli bychom se proto bát přidělat některé věci napevno a třeba i něco vyzdít. Vhodným materiálem mohou být tvárnice.

Jak snížit strop a jaké zvolit osvětlení ?

V koupelně postačí výška 2,4 m. Strop lze nejsnadněji snížit deskami ze sádrokartonu, kam lze instalovat bodová světla (minimálně čtyři kusy).

Hodí se dřevo na podlahu ?

Použijeme podlahové palubky na tenkém dřevěném roštu. Dřeva na podlaze se bát nemusíme. Opatříme ho kvalitním nátěrem, v našem případě bezbarvým.

Čím obložit stěny ?

Asi se nebudeme příliš rozmýšlet a použijeme keramické obkládačky. Doporučoval bych vyhnout se povrchovým dekorům a strukturám. Z důvodu svého vnímání estetiky bych raději volil přímé, teplé a veselé barvy.

A zařízení ?

Vanu se sprchovou zástěnou tady použijeme vzhledem k místu kratší, cca 140 cm. Trh nabízí van velké množství.

Umyvadlovou linku bych se nebál charakterem přiblížit lince kuchyňské, včetně nerez umyvadla − dřezu. Má to velkou výhodu v tom, že nehrozí rozbití keramického umyvadla pády nejrůznějších předmětů z poliček.

Faktem je, že koupelnový dřez se asi každému líbit nebude, ale mezi rukama a nádobím zase tak velký rozdíl není.

Vyzděný, vymezený prostor bude v dolní části sloužit pro pračku, nad ní je police a úplně nahoře směrem k radiátoru šňůry onoho proklínaného, ale nezbytného sušáku.

Kresba autor, foto archiv a Shutterstock