Také rekonstrukce obývacího pokoje nemusí stát majlant! Minimalismus, který je v módě, vám jen nahrává.
Zdroj: prfimedia.cz

Rekonstrukce obýváku do 5000 Kč: Co změnit, aby efekt byl co největší?

Obývací pokoj je srdcem bytu. Většina z nás právě v této místnosti tráví po příchodu z práce nejvíce času. Je to prostor určený k zábavě a relaxaci. Jak mu pomoci chytit druhý dech?

Na zásadní změny, jako je bourání příček, nová podlaha nebo nábytek, je nutné odložit si více peněz. Obývací pokoj však můžete oživit i bez toho, že byste museli rozbíjet prasátko. Zaměřte se na barvy, dekorace a osvětlení.

Nové rozvržení

Někdy k oživení pokoje stačí nové uspořádání nábytku. Pokud je vaším ústředním bodem televize, koukněte se, zda je opravdu na vhodném místě. Neodráží se v ní okno? Je natočená tak, že na ni vidí všichni členové rodiny? Ujistěte se, že jste spokojeni s její pozicí a poté kolem ní uspořádejte svůj nábytek. Také můžete zvážit, zda nesnížíte jeho počet. Obývací pokoj by měl být vzdušný. Neměli byste se v něm „dusit" pod tíhou plných vitrín.

Nová barva

Malování je jedním z nákladově nejefektivnějších způsobů, jak dopřát místnosti facelift. Již odzvonilo zastaralým oranžovým stěnám. Nebojte se experimentovat. Důležité je však zhodnotit, jak vypadá váš obývák teď. Jakou barvu má váš nábytek? Kolik denního světla dopadá během dne do místnosti a kam až dosahuje?

Záleží na vkusu, ale jedna barevná stěna většinou skvěle zafunguje dokreslit atmosféru pokoje Záleží na vkusu, ale jedna barevná stěna většinou skvěle zafunguje dokreslit atmosféru pokoje Zdroj: profimedia.cz

Důležité je se rozhodnout, zda dáte přednost teplé nebo studené barvě a jejímu odstínu. Pokud je obývák menší, raději volte světlé odstíny, které prostor opticky zvětší. Můžete také zvolit dvě barvy, dejte si ale pozor, aby pak místnost nevypadala přeplácaně. Efektně však vypadá barevná stěna za televizí v tmavší barvě a světlý zbytek. Cena za barvu se pohybuje kolem 50 Kč/kg. Na internetu pak stačí vyhledat kalkulačku pro výpočet plochy pro malování pokojů v bytě nebo domě a ihned budete vědět, kolik barvy potřebujete. Například místnost o ploše 12 m2 potřebuje necelé 3 kg barvy.

Zaměřte se na podlahu

Pokud je váš koberec sešlapaný a nedá se už ani vyčistit, nový udělá s designem místnosti divy. Pokud pod ním máte zachovalé lino nebo parkety, nemusíte ho ani dávat ode zdi ke zdi. Krásně vypadá varianta, kdy je koberec umístěn pouze pod gaučem, aby vám bylo teplo na nohy. Takové koberce jsou k dostání přibližně za tisíc korun.

Nová barva gauče

Vypadá váš gauč, jako by se vrátil z fronty? Nemusíte si hned kupovat nový, možná mu pomůže nový potah. Napínací elastické potahy jdou sehnat od 500 korun výše a starý gauč skvěle oživí. Navíc se dají lehce vyprat, takže nehoda s červeným vínem nebo dětskou všetečností vás už nerozhodí.

Světelné dekorace se už dávno neomezují jen na Vánoce. Jsou perfektním ozvláštněním každého pokoje. Světelné dekorace se už dávno neomezují jen na Vánoce. Jsou perfektním ozvláštněním každého pokoje. Zdroj: profimedia.cz

Dekorace jako z katalogu

Jaký máte vkus? Líbí se vám styl Provence, chalupářský nebo dáváte raději přednost stylu modernímu? Právě dekorace jsou zdaleka nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak oživit váš obývací pokoj. Vyměňte potahy polštářů na gauči, pořiďte si pokojové rostliny, svíčky, vázu na rostliny nebo obrazy na stěny. Za dekorace nemusíte ani utrácet velké peníze. Možná něco vyhazují vaši přátelé nebo můžete zrenovovat starou petrolejovou lampu po babičce. Inspirovat se můžete na internetu, kde najdete obrázky přímo podle vašeho vkusu.

Budiž světlo

Osvětlení je jakousi třešničkou na dortu, které dodává tu pravou atmosféru a náladu. Krásným důkazem jsou vánoční světýlka. Dobře rozmístěné stolní a podlahové lampy dodají romantickou atmosféru a nabádají k pohodovému večernímu čtení knížky s hrnkem kouřícího čaje nebo skleničkou vína. Důležitý je také výběr centrálního svítidla, které dokáže doladit celkový vzhled pokoje.

zdroj:www.idnes.cz,

www.living.cz

www.living.prima.cz

Akční letáky