Hračky v dobách socialismu byly odrazem doby, v níž vznikaly. Na trhu jich nebylo tak pestré množství jako dnes a děti si jich poměrně dost vážily. Stejně tak nebyly všechny hračky stále k dostání a mnozí si je nemohli ani dovolit.
Přesto šlo o „kousky“, které přinesly mnoho radosti a dodnes na ně s oblibou vzpomínáme. Zkuste se vrátit na chvíli do minulosti a zavzpomínejte v našem kvízu na některé z nejpopulárnějších hraček, které v dobách socialismu frčely.
Které hračky za posledních 100 let patří k těm nejoblíbenějším? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Addie Bowley:
Traktor Zetor
Jednou z nejpopulárnějších hraček pro chlapce byl traktor Zetor se třemi rychlostmi vpřed a zpátečkou. Na vývoji se v letech 1955 až 1956 podíleli konstruktér Eduard Sedlák a František Zeman. Výroba hračky začala v roce 1957 v Lidovém družstvu Sved v Liberci. Bylo možné si s ním hrát nejen doma, ale i venku na pískovišti a prožívat nezapomenutelná dobrodružství.
Stavebnice Merkur
Merkur je stavebnice, která se prodává již od poloviny dvacátých let 20. století a je tvořená z kovových dílků, spojek a šroubků. Z nich je možné smontovat různé konstrukce jako domy, mosty, ale i auta a jeřáby. Stavebnice u dětí značně rozvíjí dětskou fantazii a zručnost. Začala se vyrábět již v letech 1925 až 1930 a téměř ve stejném provedení ji vyrábí i dnes firma CROSS v Polici nad Metují.
Logik
Mezi hračky éry socialismu se řadí i hlavolamová společenská hra Logik, která se ve světě prodávala pod názvem Mastermind. Je určená pro dva hráče, z nichž jeden vytvoří tajnou kombinaci čtyř nebo pěti kolíčků různých barev a druhý se ji snaží uhodnout. Tato hračka byla skvělým nástrojem pro rozvoj logického myšlení a trpělivosti.
Hra blechy
Tato jednoduchá hra s barevnými plastovými kolečky – blechami, rozvíjela dětskou obratnost a koordinaci. Úkolem hráče je zvládnout malé blechy skákat po podlaze tak, že se přitiskne okraj menší blechy velkou blechou. Malá blecha by měla vyskočit opačným směrem ke směru zmáčknutí. Kdo první dostane všechny blechy své barvy do krabičky a nasbírá nejvíc bodů, vyhrává. Jednotlivé přihrádky v krabičce jsou bodově ohodnocené.
Mončičák
Toto „roztomilé“ druhově neurčitelné plyšové zvířátko pochází svým původem z Japonska. Mělo dětský obličej s velkýma očima a velkýma ušima, často si cumlalo palec. Vyrábělo se v různých velikostech a barvách a dalo se oblékat do různých oblečků. Kolem roku 1985 to byla v Československu jedna z nejoblíbenějších dětských hraček. Nejprve byla k dostání pouze v prodejnách Tuzex, časem ji bylo možné koupit i v běžných obchodech.
Igráček
Další populární hračkou byly i plastové lidské figurky, kterým se říkalo igráčci. Představovaly nejrůznorodější lidské činnosti a byly oblíbenými hrdiny mnoha dětských příběhů. V někdejším socialistickém Československu a v zemích východního bloku nahrazovaly originální postavičky Playmobil, které zde tehdy nebyly k dostání.
Retro kvíz: Poznáte tyto oblíbené dětské hračky z druhé poloviny minulého století?
Zdroje: www. refresher.cz, www.magazin.aktualne.cz, www.zena.in.cz