obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Řezané květiny zůstanou dlouho svěží, když se o ně dobře postaráte

Darovat na Valentýna květinu je sázka na jistotu. Krásná květina potěší, ve váze však vydrží jen pár dní. Jak kytici správně ošetřit, aby dělala radost co nejdéle? S našimi radami vám vydrží květiny ve váze dlouho svěží a vzkřísíte i ty uvadlé.

Blížící se Valentýn znamená pravou žeň pro prodejce květin. Nějakou kytičku dostane téměř každá žena a při troše péče se z ní bude radovat mnoho dní. Bohužel, květinový průmysl nepřináší jen potěšení, má také svou stinnou stránku.

Než se dostanou do vázy

Kytice růží Kytice růží Zdroj: Shutterstock.com / Jet Cat Studio Květiny, které si zakoupíte v obchodě už toho mají dost za sebou. Většina z nich se pěstuje až v Africe. Například Keňa zajišťuje 1/3 celosvětové produkce květin. Paradoxně se tak stává největším vývozcem vody z černého kontinentu. Z těchto průmyslových pěstíren květiny putují letecky na holandskou květinovou burzu a odtud dál na místo určení. Není proto neobvyklé, že krásná a nákladná kytice do druhého dne zvadne a to je velká škoda.

Pozor si dejte už při nákupu, ptejte se, kdy byly květiny přivezeny a jaká je jejich trvanlivost, snažte se upřednostnit lokální a sezónní druhy, byť nabídka je v tomto ohledu u nás velmi skromná. Prohlédněte si stav květin, zda nemají zvadlé listy nebo unavené květy. Rostliny z váz vystavených na mrazivém počasí neberte vůbec. Až si kytice přinesete z chladna domů, dejte je do vody i s obalem a nechte asi hodinu aklimatizovat. Pak rozbalte a dál ošetřete.

Správná péče začíná u stonku

Seřízněte stonky Seřízněte stonky Zdroj: Shutterstock.com / LightField Studios Stonky v sobě obsahují vodivá pletiva, kterými rostliny vedou vodu se živinami dále do těla. Zaschlé konce odstraníte šikmým řezem (zkraťte o 2-3 cm), který zároveň zvětší plochu pro vstřebání vody květinou, řez pravidelně opakujte. Pečlivě vyčistěte vázu a naplňte ji mírně teplou vodou. Nejlepší je voda převařená a vychladlá, dobře poslouží i odstátá voda. Vázu naplňte do ¾ délky stonku a nechte rostliny asi hodinu pořádně napít, poté už vystačí s hladinou sahající asi do poloviny stonku, rostlinám náročnějším na vodu nechávejte vázu plnější. Nádobu s květinami umístěte na poloslunné místo bez velkých výkyvů teplot a chraňte je před průvanem. Líbit se jim nebude v blízkosti mísy na ovoce, plody při dozrávání vylučují ethylen, který způsobuje rychlejší odkvétání.

Výživa

Největším nepřítelem řezaných květin jsou bakterie. Gelové kuličky jsou nejen pro řezané květiny Barevné gelové kuličky Zdroj: Shutterstock.com / fotoknips Zahnívaní vody předejdete, když budete zálivku pravidelně měnit (každý den, pokud do ní nic nepřidáváte), ze stonků odstraníte ponořené listy a různé stužky a ozdoby. Už při nákupu kytice dostanete pravděpodobně sáček s výživou pro květiny. Jeho účel není ani tak dodat květinám minerální látky, ale dezinfikovat vodu a předejít množení bakterií. Stačí je rozmíchat v půl litru vlažné vody a vložit seříznuté květiny, vodu pak lze vyměnit jednou za 2-3 dny. Místo vody lze využít i designově zajímavé kuličky z hydrogelu, které se prodávají v pestrých barvách. Nechte je nabobtnat ve vodě a poté už gelové kuličky aranžujte do vázy podle své fantazie.

  • Tip: Krásná růže sklopila hlavičku? Seřízněte jejich stonek a vložte je do opravdu horké vody. Vzkřísíte ji ještě na den či dva.

Akční letáky