Rosení oken lze zabrátit, ale ne zcela
Za rosením oken není nic divného. Rozdíl teplot mezi okenní tabulkou a okolím je jednoduše příliš velký a díky tomu se na skle začne pára ze vzduchu kondenzovat. Ač se dá tomuto jevu částečně předcházet, v zimních měsících je zcela přirozený a nelze jej stoprocentně eliminovat.
Podívejte, co říká o rosení oken odborník a jak také navrhuje problém řešit. Na YouTube kanále TOSPUR se podívejte na krátké video z Rad ptáka Loskutáka.
I když sklo v okně, případně těsnění či celý okenní rám jistě hrají roli v rosení, důležité je také množství vodních par. Proto se mlží zrcadla či okénko v koupelně, typicky trpí také více oken v kuchyni či jiném koutě domu, kde se vypařuje voda. Případně můžete sledovat rosení oken tam, kde sušíte prádlo v uzavřených prostorách.
Jak mohou květiny rosení oken zhoršit?
Vlhkost, která se může srážet na okně, rámu či jeho okolí je problém, a to především díky vzniku ideálních podmínek pro plísně. I když jsou plísně neestetické a ničí materiály, hlavní problém spočívá v ohrožení zdraví. Na plísně reagují citlivější osoby například astmatickým záchvatem, nicméně nemusí jít jen o astma a alergie či případné zhoršení zdraví u seniorů. Plísně mohou negativně ovlivnit zdraví i všech ostatních, jen je to hůře rozpoznatelné.
Zdrojem pomalého odpařování jsou také květiny. Voda se dostává do vzduchu nejen díky jejich dýchání, ale také je na vině odpar ze zálivky. Ale co s tím? Přece na zimu všechny kytky nevyhodíme?
Pokojovky, které snižují vzdušnou vlhkost
Můžete větrat, nechat vzduch bytem cirkulovat, omezit květiny na parapetech, případně je rozptýlit rovnoměrněji po bytě či domě. Další možností je umístění lapače vlhkosti do problematického kouta nebo pod či za nábytek, kde se často plíseň objevuje. Nutno ale dodat, že problém, který vzniká kvůli květinám můžete částečně květinami také řešit.
Existují druhy, které ze vzduchu filtrují toxické látky, ale tyto nám bohužel nepomohou. Spóry ze vzduchu nelze pomocí květin odfiltrovat. Nicméně některé květiny vzdušnou vlhkost omezují. Využívají ji pro svoje vlastní potřeby, a proto mohou vzdušnou vlhkost naopak snižovat. Vzduch v bytě jistě nevysuší na pouštní podmínky, nicméně mohou pomoci právě s rosením oken v zimních měsících.
Jaké rostliny snižují vzdušnou vlhkost? Na seznam pokojovek, které vám mohou s rosením oken pomoci patří:
- palma areka
- šplhavice neboli falešný potos
- toulcovka čili lopatkovec
- břečťan
- kapradina ledviník
- zelenec
- tchýniny jazyky
- aloe
- kalatea
Zdroje: corkbeo.ie, worstroom.com