Rosení oken není nic jiného než krásný důkaz toho, jak se páry v ovzduší srážejí na chladnějších površích. Ideální učebnicový příklad, jak jev vysvětlit dětem, ale nedělá radost dospělým. Vlhkost v bytech totiž nesvědčí nic dobrého a vede k růstu plísní. Ty nemusejí být na první pohled viditelné, a přesto představují veliký zdravotní problém.

Co všechno může způsobit rosení oken a co si s tím počít vám poradí autorka z kanálu Michaela Rigová | Poradkyně pro domácnosti | Úklid, která se věnuje čistícím prostředkům a péči o domov.

Zdroj: Youtube

Vyřešte problém preventivně

Co radí profesionálové? Orosená okna jsou sice důkazem toho, že okna a rámy dobře izolují, ale voda na rámu či parapetu může znamenat poměrně velký problém. Poku máte plastová okna a pozorujete kapičky vody unitř v prostoru mezi skly, měli byste okna reklamovat. Prostor mezi skly by měl být nejen perfektně zaizolovaný, ale také naplněný speciálními plyny.

Správné větrání

Vrťme se ale zpět k vnější vlhkosti oken. Rosení oken můžete redukovat mnoha způsoby. Tím docela nejjednodušším je časté větrání. Ideálně otevřete okna napříč bytem, aby se veškerý vzduch vyměnil, tj. alespoň 5 minut. Nejde rozhodně jen o páry v kuchyni nebo koupelně. Vzdušná vlhkost se drží také za nábytkem a v rozích místností celého bytu. Důležité je proto také volnější rozmístění nábytku, aby bylo možné lepší proudění vzduchu. Větrat je vhodné ráno i večer. Mikro ventilace oken není v zimním obdobní vhodná.

Zapněte digestoř

Rosení významně redukuje také optimální vytápění v bytě. I když jsou mnozí zvyklí na poměrné vysoké teploty přes celou zimu, dostatečná a ideální je teplota okolo 22 °C. Omezení vlhkosti v bytě může být náročné, ale není nemožné. Pokud vaříte, používejte pokličky a mějte zapnutou digestoř. V koupelnách používejte ventilátor nebo větrejte, když ne během, tak rozhodně po koupeli či vysprchování. Snažte se minimalizovat sušení vypraného prádla v bytě.

Lapače vlhkosti

Další možností jsou také lapače vzdušné vlhkosti, které mají mnoho podob. Funkční jsou rozhodně tablety, které zavěšené nad hlubokou miskou absorbují vzdušnou vlhkost, tak tabletu pomalu rozpouští a miska tekutinu zachytává. Vody v okolí oken a rámů se určitě zbavujte také stíráním případně položením savého materiálu, který budete denně měnit za suchý.

Babské rady

Trápí-li vás samotné orosení, pak můžete zkusit použít na mytí okna zubní pastu nebo holící pěnu. Oba čistící prostředky vám pomohou nejen k lesklé okenní tabulce, ale také mírně brání srážení díky mikrofilmu, který na skle zanechají. Nedochází poté k zamlžení, ale stejně se voda na chladném skle vysráží. Je však přes okna sále dobře vidět.

O něco lepší výsledky budete mít s roztokem lihu a glycerinu. Na deset odměrek lihu budete potřebovat jednu glycerinu. Tímto roztokem umyjte okna a dobře vyleštěte do sucha novinami, jelenicí nebo vhodnou mikrovláknovou utěrkou.

Také tento jednoduchý přípravek pomůže dočasně chránit sklo před zamlžením i srážením vody. Později případně mytí zopakujte a obnovte mikrofilm na okenní tabulce podle potřeby.

Související články

Zdroje: prozeny.cz, veselebydleni.cz