Jakmile se stanou teplé dny samozřejmostí, objeví se poblíž i nepříjemní a nezvaní hosté z hmyzí říše. Tušíte správně. Řeč je o komárech. Ti dokážou pobyt venku po celé léto pořádně znepříjemnit. Dobrým způsobem, jak se jich ve svém obydlí zbavit, je strategické rozmístění rostlin, které jim zrovna příliš nevoní - do oken a na terasu.

Rostliny, které komáři nesnášejí

O tom, že některé rostliny odpuzují bodavý hmyz, věděly už naše babičky. Proto rády za okny pěstovaly velmi pečlivě vybrané bylinky a květiny.

Které krásky z rostlinné říše se mohou pochlubit odpuzujícími vlastnostmi nejen pro komáry? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Všechny tyto bylinky jsou nejen krásné, ale i nádherně voňavé. Tedy, jak pro koho. Nám voní, komárům naopak, a to právě chceme.

Muškáty nejen pro krásu

Okna obsypaná nádhernými květy muškátů - pelargonií - nejsou jen pro parádu. Babičky velmi dobře věděly, že jejich pronikavá vůně není otravnému hmyzu příjemná a do příbytku se tak přes voňavou hradbu jen stěží probojuje.

Vsaďte na bylinky

Obložte okna nebo místa posezení těmi správnými bylinkami. Nejen, že je budete mít hned po ruce při svých kulinářských výkonech, ale spolehlivě odradí i otravné komáry.

Mezi nejspolehlivější bylinky s repelentními vlastnostmi se řadí meduňka lékařská se svým nádherným citronovým aroma, které komáři nesnášejí. Doplňte ji ještě mátou peprnou a rozmarýnem. Rozmarýn je božská bylinka, které se daří v chladnějších podmínkách, ale snese i přímé slunce. Navíc má pověst čističe vzduchu. Ne nadarmo jím léčitelé ve středověku vykuřovali místnosti od nemocí a zlých duchů. Navíc je naprosto lahodná v jídle. Můžete ji zkusit k masu, ale i do dezertů. Citronový sorbet s tóny rozmarýnu vás jistě mile překvapí. Nezapomeňte ani na bazalku, bylinku, kterou není nutno dlouze představovat. Její chuť i bohaté aroma si vybaví snad každý.

Záchrana z Provence

Představte si levandulovou oázu plnou líbezné vůně. Cítíte ji? Abyste se vyhnuli komárům při posezení venku, právě ona levandulová oáza se nabízí. Zpestřit ji můžete i měsíčkem lékařským, který využijete zase při kožních obtížích. Má skvělé účinky na podrážděnou pokožku. Mezi ostatní rostliny, které vám v boji proti komárům účinně pomohou, patří ještě citronová tráva, šanta kočičí a překvapivě i česnek.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.novinky.cz