Dodržujete zdravý životní styl a chcete být dlouho fit? Podpořte své zdraví pokojovými rostlinami, které dokonale čistí vzduch a podporují tak zdravé dýchání. O které se konkrétně jedná?

Jak správně přesazovat pokojové rostliny? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Lužánky - Středisko volného času:

Zdroj: Youtube

Lopatkovec (Spathiphyllum)

Původem tropická květina je dnes velmi oblíbenou elegantní pokojovkou. Možná ji znáte pod lidovým názvem toulcovka. Patří mezi nejúčinnější přírodní čističky vzduchu. Dokáže zlepšit okolní ovzduší až o 60 %. Perfektně neutralizuje benzen, formaldehyd, trichlorethylen, xylen, toluen, amoniak a oxid uhelnatý. Stejně tak účinně absorbuje nežádoucí plísně. Lopatkovec má svěže zelené špičaté listy a tvoří početná květenství neobvyklého tvaru toulce. Snese tmavší stanoviště a dává přednost spíše vlhké půdě.

Zelenec (Chlorophytum comosum)

Zelenec je pokojovka, která je značně nenáročná na podmínky. Má zelené nebo bílo zelené listy, které se spouštějí volně směrem dolů. Na dlouhých šlahounech se tvoří růžicovité odnože, kterými se snadno rozmnožuje. Zelenec dokáže ze vzduchu odfiltrovat oxid uhelnatý, aceton, benzen, formaldehyd a amoniak. Kromě toho likviduje až 80 % mikrobů z okolí a lékaři tuto květinu často doporučují všem alergikům a pacientům s plicním onemocněním.

Tchýnin jazyk (Dracaena trifasciata)

V Číně přiřazují této rostlině osm ctností: dlouhý život, prosperitu, inteligenci, krásu, umění, poezii, zdraví a sílu. Ačkoliv tvoří většina rostlin kyslík během dne a v noci „vydechují“ oxid uhličitý, tchýnin jazyk to má naopak a nejvíce produkuje kyslík během noci. Proto se skvěle hodí do ložnice! Ze vzduchu odstraňuje běžné domácí toxiny jako je formaldehyd, trichlorethylen a benzen. Tato květina nepotřebuje skoro žádnou péči, stačí jí dostatek světla a méně častá zálivka.

Pokojový cypřiš (Cupressus macrocarpa)

Tato atraktivní rostlina svěže zelené barvy a s příjemnou citrónovou vůní pochází z Kalifornie. Můžete si pořídit jak vzpřímenou, tak i převislou variantu. Cypřiš vzduch zbavuje škodlivých bakterií a plísní a zároveň jej zvlhčuje. Je proto vhodný do bytů, kde žijí alergici. Květině dopřejte dostatek světla a pravidelnou zálivku s občasným hnojením.

Dracéna (Dracaena)

Nádherná tropická rostlina pochází svým původem z Madagaskaru. Její název vznikl ze starověkého řeckého slova drakaina nebo „dračice”, a to díky červené gumovité pryskyřici ve stoncích, která se přirovnávala ke krvi draka. Ze vzduchu likviduje trichlorethylen, benzen, xylen a formaldehyd. Dracéna je na péči zcela bezproblémová, a dokonce leckdy přežije i jisté zanedbání.

Související články

Zdroje: www.salisburygreenhouse.com, www.nalezeno.cz, www.ceskozdrave.cz