Zdroj: www.nazeleno.cz, brendid.com

Jedlá a prací soda jsou dvě odlišné chemické sloučeniny. Jedlá soda je hydrogenuhličitan sodný. Prací soda uhličitan sodný. I když na první pohled vypadají stejně, neměli byste je zaměnit. Prací soda totiž dráždí oči i dýchací cesty.

Jaký je rozdíl mezi jedlou a prací sodou?

Prací soda je vysoce alkalická. Pomáhá tak odstraňovat mastnotu, skvrny a dokáže vyrovnat hladinu pH, čímž zvyšuje účinnost pracího prostředku. Může však poškodit povrchy nebo odbarvit látky. Jedlá soda je mírně zásaditá. Neutralizuje pachy, rozkládá bílkoviny a zmekčuje vodu.

Hydrogenuhličitan sodný neboli jedlá soda

Nejznámější soda, která nechybí v žádné spižírně. To je jedná soda. Patří mezi univerzální pomocníky, které využijete v celé domácnosti. Použít ji můžete při pečení i při úklidu. Je součástí kypřícího prášku, šumivých nápojů a hasících přístrojů.

Skvělá dezinfekce a čistidlo

Jedlá soda je ekologicky nezávadná a při používání zcela bezpečná. Ocenit ji mohou tedy nejen ekologicky smýšlející jedinci, ale také ti, kteří trpí ekzémy nebo je dráždí výpary z běžných chemických čistidel. Pasta z jedlé sody a vody má mírné abrazivní účinky, takže skvěle vyčistí mastnotu, zaschlou špínu, připáleniny na sporáku nebo znečištěné nádobí. Pokud potřebujete povrch vydezinfikovat, smíchejte sodu s octem. Tímto čistidlem také odstraníte vodní kámen.

Pohlcovač pachů

Jedlá soda funguje jako skvělý pohlcovač pachů a osvěžovač vzduchu. Využít ji můžete na koberce, kobercové předložky, textilní pelíšky domácích mazlíčků, matrace, sedačku v obýváku nebo čalounění v autě. Stačí, když povrch hustě posypete jedlou sodou, necháte několik hodin působit a pak vysajete nebo vyklepete. Pach odstraníte také z ledničky, z odpadkového koše, z kuchyňských prkének, z pračky nebo z bot. Vzduch osvěžíte, když jedlou sodu nasypete do plátěného pytlíčku nebo staré ponožky. Tu zavěste v místnosti.

Krásná pleť, zuby a detox

Jedlou sodu můžete aplikovat i na tělo nebo ji konzumovat. Pomáhá při pálení žáhy tím, že neutralizuje žaludeční šťávy. Vyrobit si z ní můžete i bělící pastu na zuby. Stačí ji smíchat s vodou a nanést na kartáček. Kůru však provádějte maximálně jednou za měsíc, abyste si nenaleptali zubní sklovinu. Podle babských rad jedlá soda vyhání toxiny z těla. Spolu s mořskou, himalájskou nebo epsomskou solí ji nasypejte do koupele. Využít ji můžete i jako peeling na obličej. Odstraňuje odumřelé buňky a maz.

Uhličitan sodný neboli prací soda

Na trhu lze sehnat dva druhy prací sody. Buď krystalickou nebo práškovou. Chemické složení je stejné. Jemná, prášková struktura je však praktičtější. Prací soda má vysokou alkalitu. Pyšní se pH 11, což pomáhá právě s odstraňováním skvrn. Využijete ji nejen v koupelně, ale také v kuchyni nebo na zahradě.

Prací soda na praní

Nejčastěji se prací soda kupuje jako jedna z ingrediencí na výrobu domácího ekologického pracího prášku. Použít ji však můžete i samotnou. Perfektně odstraňuje skvrny na bavlně a lnu. Poradí si i se znečištěním od mastnoty, krve, inkoustu, kávy či čaje. Pomáhá také změkčit vodu a zabraňuje usazování vodního kamene v pračce.

Do kuchyně i koupelny

Mastnota, špína, zbytky mýdla a další nečistoty, které nás rozčilují v koupelně i v kuchyni, soda na praní z přehledem odstraní. Použít ji můžete i na čistění toalety, kachliček a dlaždic, oken, zrcadel nebo na zanesené konvice a termosky. Funguje i jako přírodní alternativa k tekutému přípravku na mytí nádobí. Nepoužívejte ji však na hliník.

Prací soda do zahrady

Uhličitan sodný poslouží jako čistič i na zahradě. Využít ji můžete na skvrny na betonu nebo zahradním nábytku. Stačí, když z ní vytvoříte mazlavou pastu, nanesete ji a necháte chvíli působit. Poté ji opláchněte. Takto lze vyčistit i zahradní nářadí nebo gril.

Při manimulaci s prací sodou noste vždy rukavice. Nikdy ji nekonzumujte.