Pokud patříte mezi vyznavače přírodních postupů, jistě oceníte pár dobrých rad, které vám usnadní úklid bez chemie. Nejenže budete šetřit životní prostředí, ale zároveň ušetříte poměrně dost peněz za drahé chemické prostředky, kterých je na trhu v momentální době nepřeberné množství.

Fakt, že je ocet výborným parťákem při každém úklidu, který zároveň dezinfikuje a ničí nežádoucí bakterie, je všeobecně známý. Pokud však chcete jeho účinky posílit a zároveň si užít přírodní vůně bylinky s mnoha zajímavými účinky, využijte rozmarýn. Právě začala jeho sezona a bude k dispozici až do nástupu podzimu.

Zajímavé informace o rozmarýnu, včetně jeho využití, se dozvíte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Protože je důležité pro životní prostředí minimalizovat používané chemikálie, zkusme tomu přispět i při uklízení domácnosti. A přesně k tomu je výborný ocet. Připravte si univerzální čisticí prostředek, na který jistě nedáte dopustit. Jedná se o osvědčený recept, který využívaly s oblibou už i naše babičky.

Ocet jako přírodní čistič

Obyčejný ocet má mnoho výhod. Je netoxický, je biologicky odbouratelný, levný a každému snadno dostupný. Přesto má takovou sílu, že velice snadno dokáže zlikvidovat nežádoucí patologické bakterie, které se nacházejí na mnoha místech v našich domácnostech. Zkuste si proto vyrobit prostředky, které jsou prověřené léty a fungují dodnes. Zpravidla bílý sladový ocet obsahuje přibližně 5 % kyseliny octové, která dokonale ničí bakterie a viry. Dokáže totiž díky své chemické směsi proteinů a tuků výborně ničit buněčnou strukturu.

Dezinfekční síla rozmarýnu

Rozmarýn je bylinka s mnoha výjimečnými vlastnostmi a dlouhou historií používání v různých kulturách. Kromě svého charakteristického aroma a využití v kulinářství se rozmarýn také vyznačuje významenými dezinfekčními účinky.

Rozmarýn obsahuje přírodní látky, které mají antimikrobiální a dezinfekční vlastnosti. Mezi ně patří především esenciální olej rozmarýnu, který obsahuje chemické sloučeniny jako jsou kyselina rosmarinová, karnozol a rozmarýnový kamfor. Tyto složky mají schopnost potlačovat růst a šíření mikroorganismů.

Dezinfekční účinky rozmarýnu se projevují při použití ve formě esenciálního oleje nebo výtažků. Rozmarýn se tedy skvěle hodí do přírodních dezinfekčních přípravků, které poslouží k čištění a dezinfekci domácnosti stejně dobře jako agresivní chemie. Může se aplikovat na povrchy, jako jsou pracovní desky, koupelnové vybavení nebo podlahy, kde pomáhá eliminovat škodlivé bakterie, viry a plísně.

Jak si rozmarýnový ocet připravíte?

5 až 6 snítek rozmarýnu, nejlépe z vlastní zahrádky, otrhejte, aby vám zbyly pouze lístky. Nechte je do druhého dne zaschnout, aby se zbavily přebytečné vody. Následně je vložte do čisté skleněné nádoby a zalijte 500 ml bílého vinného (nebo klidně i obyčejného) octa, aby byly zcela potopené. Uzavřete víčkem a nechte na slunném teplém místě stát zhruba 6 týdnů. Občas nádobu protřepejte. Po uplynutí této doby ocet přeceďte přes sítko či plátýnko a uchovávejte na chladném a temném místě.

Extra tip

Pro ještě silnější účinky a zajímavou vůni čističe můžete přidat i další účinné bylinky, jako jsou třeba šalvěj nebo levandule.

Jak čistič použít

Stačí si rozmarýnový ocet přelít do nádoby s rozprašovačem a roztok můžete využít jakou jemnou dezinfekci k čištění veškerých kuchyňských povrchů. Skvěle se hodí na utírání prachu z kuchyňských skříněk, na dezinfekci chladničky či kuchyňského dřezu. Jistě ho uplatníte i na veškeré pracovní plochy a také na sklokeramickou varnou desku.

Související články

Zdroje: www.living.iprima.cz, www.homebydleni.cz