Barvy syté nebo jemné?

Musíte si vybrat. Buď budete mít v dané místnosti, případně celém interiéru, barvy jemné, nebo syté. Obojí dohromady až na výjimky potvrzující pravidlo většinou nefunguje. Pokud například chcete v interiéru prvky v jemné meruňkové barvě, nedoplňujte je sytě meruňkovou, i kdyby byla stejného odstínu. Z tohoto pravidla existuje výjimka, v případě, že sytou variantu barvy použijete pouze na malé ploše ke zvýraznění celé barevné koncepce. Velkou odvahou je ale dát k jemné pastelové barvě barvu zcela jinou a sytou, takové experimenty už většinou snese jen výše zmíněný dětský pokojík a nebo papír odvážného bytového architekta.

Hlídejte si poměry

Aby váš obývák nepřipomínal cukrárnu nebo dětskou hernu, neměly by pastelové barvy zabírat více než 1/3 interiéru. Ideální může být například kombinace závěsů s malými doplňky, nebo přehozu přes postel s obrazy nebo svítidly. Plánujete-li barvu na zdi, buďte opatrní dvojnásob, protože velká plocha bude dominantní. Zvažte vymalování jen jedné zdi a přidejte doplňky a bytový textil. Pokud budete pastelově malovat celý pokoj, vyberte barvu co nejsvětlejší a co nejméně vtíravou. S takovou totiž dokážete bydlet dlouhodobě. Výrazně vymalované pokoje, byť pastelovými barvami, většinou rychle omrzí.

Záludné odstíny

Přešlapem, kterého se při oživování interiéru pastelovými barvami snadno dopustíte, je drobná odlišnost v odstínu doplňků a textilií. Tento problém nevzniká jen u pastelových barev, ale bývá u nich hodně nápadný. Pokud shodu netrefíte na 100 %, každý si nesouladu všimne. Přípustný je samozřejmě jiný podíl bílé v barvě (barva světlejší/tmavší), ale odstín by měl být stejný. Noste si s sebou vzorky, kdykoliv je to možné. Nebo alespoň co nejrealističtější fotografie.

Počet barev nepřehánějte

Ideální je jedna pastelová barva doplněná převládající bílou, šedou nebo měděnou, případně barvou světlého dřeva (pozor ale, aby šlo o týž druh a tedy odstín dřeva.) Třešničkou na dortu v takovém jemném interiéru může být několik doplňků v černé barvě. Odvážlivci mohou úspěšně kombinovat pastelové barvy dvě. Velmi pěkně většinou vypadá jemně, skoro neznatelně tyrkysová na zdi v kombinaci se světloučkou meruňkovou uvnitř pokoje. V takovém případě je dobré, aby se barva, která je na zdi, objevila ještě na nějaké drobné ploše uvnitř pokoje a celkové rozdělení barev tak trochu vizuálně narušila. Velmi dobře působí pastelový pokoj tehdy, když má tmavší podlahu než zbytek pokoje. Jemné barvy tak mohou dobře vyniknout. Raději však již neexperimentujte s kobercem, pokud není v kusové variantě právě součástí vašeho barevného záměru, a vsaďte třeba na dřevěné parkety.

Jde to skoro kamkoliv

A do jakých domovů a na jaké materiály se pastelové barvy hodí? Skoro kamkoliv, jsou-li vybírány s citem. Na chalupě, kde máte puntíkaté či kytičkované hrnce po babičce, je zkombinujte s bílým nábytkem v rustikálním stylu. V dětském pokojíčku klidně porušte některé z výše popsaných pravidel a v pokoji malé slečny použijte pastelových barev více. Pokud máte rádi vintage či romantický styl, není co řešit. Ale své místo mají pastelové barvy i moderních bytech těch, kteří si potrpí spíše na strohost. Fantasticky může dopadnout kombinace s kovem, plastem, pohledovým betonem, s bílou i černou barvou. Zde už ovšem, pokud si netroufáte na překvapivé a fascinující kombinace sami, využijte služby bytového architekta.