Jak mýt nádobí v ruce může být velké téma
Myjte nádobí jako profík. Nemusíte mít myčku! A navíc, i když ji máte, stejně musíte čas od času nádobí v ruce umýt. Někdy je ho i na myčku příliš velké množství, jindy nefunguje nebo zapomenete koupit mycí prostředky, bez kterých ani myčka čisté nádobí nevykouzlí. Pokud chcete šetřit časem i energií, myjte průběžně nádobí během vaření.
Jak mýt efektivně nádobí vám poví Peter Miller v tomto moc pěkně zpracovaném příspěvku z YouTube kanálu Food52. Miller žasne i nad tím, kolik pozornosti věnujeme vaření, a přitom neumíme pořádně mýt nádobí. Z obyčejného špinavého nádobí udělá doslova desetiminutovou odyseu o málo probíraném mytí hrnců a příborů.
Do bitvy s talíři a hrnci zvolte správné zbraně
O tom, že bere Miller nádobí velmi vážně, se můžete přesvědčit i v jeho knize, která se výhradně věnuje právě tomu. Miller, který je odborníkem na úklid, organizaci a úsporu času, radí použít takové mycí prostředky, které chceme, ale upozorňuje, že některé čelí nepříjemným pachům, respektive množení bakterií lépe než jiné. Jak o ně budete pečovat, je jen vaší vizitkou.
Chcete-li mít každý týden novou houbičku, můžete ji jistě mít. Dobře použitelné i lépe čistitelné jsou však různé kartáče a štětky. Méně oblíbené, ale stále funkční jsou hadříky. Pak samozřejmě existují různé vychytávky, jakou jsou například silikonové rukavice se štětinkami a podobně.
Mytí nádobí není věda!
Nádobí před mytím zbavte veškerých zbytků jídla a rozhodně myjte v teplé či horké vodě, což vám odmaštění a tím i samotné mytí značně usnadní. Miller si k mytí připravil také nádobu s vodou a saponátem, do které houbu namáčí. Tuto bublinkovou vodu se snaží během mytí udržovat čistou. Je to rozhodně vhodný způsob, ale saponát můžete také přímo nanášet na houbičku.
Nicméně, dobré je vědět, že záleží také na pořadí. Logicky se začíná tím nejméně znečištěným nádobím, typicky jsou to sklenice a hrnky, pak talíře, mísy a příbory, na závěr pak velké hrnce, pánve a pekáče.
Máte-li dost prostoru, můžete si vše nebo po částech napřed namydlit, a pak opláchnout čistou tekoucí vodou, případně opláchnout ve větší nádobě s vodou, kterou v případě znečištění opět obměníte.
Po krátkém okapání můžete nádobí usušit. Jak jste mohli vidět, Millerovi pomáhá v okapání i myčka, kam si do vysunovacích košů odložil několik kousků nádobí. Vám ale klidě postačí i rozložená utěrka, která přebytečnou vlhkost vsákne a zbytek pak otřete jinou suchou čistou utěrkou.
Zdroje: time.com, food52.com