Co nikdy neprat? Kůži!
S některými materiály vám pomůže pračka, jindy je nutné prát v ruce. Je tu však i oblečení, které prostě do vody nesmí.
Rozhodně nikdy neperte kožené a semišové oblečení. Kůže a semiš neboli velur čili broušená kůže jsou materiály, které je třeba očistit kartáčem, případně vlhkým hadříkem. Následně je ideální materiál suchým kouskem textile vytřít dosucha a nechat pozvolna vyschnout. Rychlým zahřátím a prudkým sušením kůže tvrdne.
Na čištění kůže lze používat mýdlovou vodu, ředěný čpavek, ocet nebo také sodu s mlékem. Pokud je kožené nebo semišové oblečení silně ušpiněné, svěřte jej raději profesionální čistírně.
Ruční praní: Hlavně jemně!
Ruční praní je rozhodně vhodné pro vlněné oblečení či plédy a deky, nicméně dnes vám i každá pračka nabídne speciální program na vlnu. Důležité je materiál nedřít, neždímat a používat na něj vždy speciální prací prostředky určené pro vlněné, kašmírové, ale i obyčejné svetry. Alternativou je použití šamponu, který obsahuje lanolin, a proto vlákno neodmastí tak radikálně jako jiné čistící prostředky.
Ručně prané oděvy nechte máčet v teplé vodě s trochou šamponu zhruba čtvrt hodiny. Následně několikrát propláchněte čistou vodou za velmi jemného máchání. Nechte vodu dostatečně dlouho odtékat, abyste oděv zbavili maxima tekutiny, případně oblečení položte mezi dva ručníky a pořádně promačkejte. Přebytečná voda se vsákne do suchých ručníků a oděv mezi nimi bude možné rychleji usušit. Svetr nebo jiný pletený oděv rozprostřete a sušte na rovné ploše. Ideálně například na roštu.
Náchylné na praní jsou také krajky nebo samet. Při jejich praní záleží na tom, z jakého jsou materiálu, nicméně se doporučuje nedrhnout je, prát ve velkém množství vody a neždímat, případně jen na malé otáčky.
Můžete je tedy prát stejně jako vlněné oblečení, nicméně na samet a krajku lze obyčejně použít běžné prací prostředky, obvykle stačí malá lžička přípravku. Aby mělo oblečení po usušení pěkný tvar, žehlete ho z rubové strany. Krajky můžete překrýt pečícím papírem, aby nedošlo k poškození. Tímto způsobem se můžete postarat také o kvalitní saténové, šifonové a hedvábné oděvy.
Ruční praní v pračce
Je to ironie, ale i moderní pračky nabízejí program „ruční praní" a jistě si dokážete představit, co to asi znamená. I když je to program velmi jemný k vašemu prádlu, buďte opatrní v tom, co dáte vyprat.
Ručně vyráběné oblečení nebo textilní doplňky je vhodnější prát v ruce, pokud se ale z nějakého důvodu rozhodnete svěřit je pračce, otočte je narub. V tomto případě bude vyšívání, obrázek, flitry, korálky či jiné zdobení méně trpět.
V neposlední řadě pamatujte, že ideální je prát společně nejen stejné barvy, případně tmavé a světlé, ale také podobné materiály. Nutné je to v případě svetrů, delikátního oblečení a velmi vhodné je to i u džínoviny, syntetických materiálů, případně prádla určeného na vyvářku.
Zdroje: metro.co.uk, hundred-worries.com