Pokud se vám v domácnosti objevují rybenky, měli byste zapracovat na jejich likvidaci. Jedná se o drobný hmyz, kterému se líbí ve vlhkém prostředí a živí se kde čím. Hlavní potíží jejich výskytu je skutečnost, že jejich přítomnost obvykle značí větší problém - únik vody. Tu tohle hmyzí stvoření, které holduje nejen cukrům a škrobům, ale neodolá ani papíru nebo třeba těstovinám, vyloženě miluje. Stejně tak si rybenky pochutnávají na odumřelých kožních buňkách. Veškeré zdroje výskytu je vždy nutné eliminovat, a to pravidelně. Jak se tedy zbavit otravného hmyzu jednou provždy?

Rybenka domácí (Lepisma saccharina)

Tento drobný hmyz má poměrně výstižné pojmenování vzhledem ke svému vzhledu. Jeho tvar těla připomíná rybu a je pokryté stříbrnými šupinkami. Líbí se mu všude tam, kde je teplo, vlhko a tma. Proto se nejčastěji objevuje v koupelnách, kuchyních, chodbách, spížích a na toaletách. Některé druhy si však troufnou i na knihy a některé druhy papíru, bohužel vám mohou okousat i vaše krásné záclony v obýváku, anebo i některé kousky oblečení. A kromě těstovin a cukru jim chutná i mouka. Co byste měli udělat, aby vás tato havěť již neobtěžovala?

Naprosté sucho je základ

Pokud nechcete mít doma rybenky, měli byste dbát na to, aby u vás bylo všude sucho. Proto pravidelně větrejte veškeré vlhké a teplé místnosti, a to alespoň 2 až 3 hodiny denně. Tam, kde je chlad a sucho, se totiž rybenkám nelíbí. K tomuto účelu můžete využít i odvlhčovač vzduchu.

Suchá podlaha i po vytírání

Jakmile budete vytírat podlahu, nenechávejte ji nikdy samovolně uschnout, ihned ji ještě vysušte suchým hadrem či mopem. Platí to i o nedostupných místech v rozích a u prahů dveří. Podlahy také před vytřením pravidelně vysávejte, a to především na toaletě a v koupelně, kde se často ve skulinách nacházejí i nová nakladená vajíčka.

Zkontrolujte netěsnící baterie

Pečlivě zkontrolujte veškerá těsnění na bateriích a v okolí odpadů a případně je vyměňte za nová. Stejně tak pročistěte a vydezinfikujte odtokové odpady. Tuto činnost byste měli provádět pravidelně. Díky tomu budete předcházet i zvýšené vlhkosti.

Utěsněte praskliny a díry

Pokud se v prostorách, kde se rybenky objevují, vyskytují nějaké nedorazy v podlahách či spárách na zdech, neváhejte je opravit co nejdříve. Praskliny lze utěsnit například vhodným silikonem. Každá štěrbina je totiž ideálním příbytkem pro tento hmyz.

Pravidelně perte

Mnozí z nás chodí doma rádi jen v ponožkách, a proto dbejte na jejich pravidelné praní.

Tip na závěr: Past z brambor

Na rybenky můžete využít osvědčenou bramborovou past. Nastrouhejte syrovou bramboru a položte ji na kousek plastu na inkriminovaná místa výskytu. Během noci převážná část rybenek naleze do brambory a stačí je jen ráno vyhodit.

Související články

Zdroje: www.huffingtonpost.co.uk, www.hobbio.cz