Nechcete si pořizovat koupenou pomlázku, ale ještě nikdy jste si ji sami nevyráběli? Nezoufejte! Máme pro vás postup, který je naprosto jednoduchý a pomlázku jistě uplete hned napoprvé.

Jak uplést velikonoční pomlázku za 5 minut? Podívejte se na YouTube video na kanálu Srdce z jeřabin:

Zdroj: Youtube

Pomlázka a koledování

Termín pomlázka má hned několik významů. Buď se jedná o spletený svazek vrbových proutků, kterým se na Velikonoční pondělí šlehají ženy a dívky, ale může se jednat také o odměnu za koledování. Většinou se předává ve formě barvených vajíček, sladkostí nebo alkoholu. Na Moravě a ve Slezsku se proutěné pomlázce říká také šlehačka, mrskačka, tatar, karabáč, žila nebo šmigrust.

Kdy plést pomlázku

Podle tradice by se muži měli vydat na proutí během Bílé soboty. V ten samý den ženy pečou velikonoční dobroty a malují vajíčka.

Výběr prutů

Pokud chcete, aby vám šla práce lépe od ruky, použijte na pletení pomlázky pruty z vrby bílé. Nejčastěji roste v blízkosti vodních toků a má pružné výhonky. Pokud chcete, aby byly ještě více ohebné a nelámaly se, očistěte je nožíkem dohladka a před použitím je namočte na noc do vody. Proutky by měly být stejně dlouhé a silné.

Začněte rukojetí

Základem pomlázky je pevná rukojeť. Nejprve byste měli zvládnout udělat rukojeť. Připravte si odpovídající počet prutů a vezměte si navíc i jeden slabší. Proutky na pomlázku si rozdělte na polovinu, vložte mezi ně tenký vrbový proutek a začněte jím ostatní omotávat. Dostatečně ho utahujte a dělejte jednu otočku těsně vedle druhé. Poté konec proutku zatáhněte opět doprostřed celého svazku.

Pletení pomlázky z 9 prutů

Připravte si 9 stejně dlouhých vrbových proutků a svažte je provázkem nebo jedním z prutů dohromady. Následně je rozdělte tak, abyste měli v každé ruce 4 proutky a uprostřed 1 centrální.

Pak chyťte zadní proutek z pravé ruky a obtočte ho okolo středového proutku dopředu k pravé ruce. Poté vezměte přední proutek z levé ruky a obtočte ho kolem středního proutku dozadu do levé ruky. Pokračujte tímto způsobem do té doby, dokud neupletete celou pomlázku.

Související články

Zdroje: www.maminka.cz, www.happymag.cz, www.ceskenapady.cz