Rýmovník se do našich končin dostal ze své původní domoviny, kterou jsou tropické oblasti Afriky, ale také Austrálie, Arabský poloostrov, Indie nebo Čína. V tamní přírodě bychom jej mohli najít na okrajích lesů i v přímořských oblastech, a to proto, že není příliš náročný na specifické podmínky. Patří do čeledi hluchavkovitých a jako každá správná hluchavka, má i on léčivé účinky, které jsme se naučili využívat. Je proto dobré vědět o rýmovníku něco víc.

Jak je to s rýmovníkem a přípravou léčivého čaje? To prozrazuje následující video z youtubového kanálu Bylinkovo.cz:

Zdroj: Youtube

Jak bylo uvedeno, rýmovníky se dělí na velké množství druhů, z nichž ale nejčastěji pěstované pro pomoc při různých zdravotních neduzích jsou jen čtyři z nich. Jde o rýmovník citronový, eukalyptový, purpurový a molici stříbrnou. Jak se tyto druhy liší, jak je rozeznáme a s čím nám mohou pomoci?

Rýmovník citronový

Tento druh poznáme celkem snadno podle jeho chuti, která připomíná mátu peprnou nebo oregano, a také podle citronovo-eukalyptové vůně. Jde o rostlinku, kterou můžeme pěstovat v létě venku a v zimě ji i s květináčem budeme uchovávat na světlém ne příliš teplém místě v domě.

Kromě antibakteriálních a protizánětlivých účinků využijeme také jeho chuťové vlastnosti, které umožňují použít jej jako koření v kuchyni. Kromě toho nás zbaví much a komárů, tedy nepříjemného hmyzu, který nesnáší jeho silice.

Rýmovník eukalyptový

Ve vůni eukalyptového rýmovníku ucítíme stejně jako u toho citronového vůni máty, jen už se k ní nepřidává oregano, ale spíše meduňka. S jiným druhem si jej nespleteme kvůli velmi silným dužnatým listům, které ani nemá smysl zkoušet sušit do zásoby.

Rýmovník eukalyptový můžeme pěstovat v létě i v zimě ve vnitřních podmínkách, i když mu prázdninový pobyt na čerstvém vzduchu udělá jen dobře. Jen pozor na přímé slunce, které mu může uškodit.

Výluh z tohoto rýmovníku můžeme využít pro ošetření drobnějších poranění. V rukou promnuté lístky uvolňují silice, které při vdechnutí pomáhají s rýmou a nachlazením. Doporučují se také astmatikům a lidem s vysokým krevním tlakem a srdečními problémy, kteří by měli vypít denně šálek rýmovníkového odvaru. Ale pozor, vzhledem k jeho síle stačí na jeden šálek jediný lístek.

Rýmovník purpurový

Říká se mu moud a bývá popisován jako bratr rýmovníku. Přesto pro něj není žádné nachlazení velkým problémem. V jeho listech je obsaženo opravdu velké množství vzácných léčivých silic, které se postarají o problémy v dýchacích cestách.

Poznáme jej podle nafialovělých listů a jen těžko bychom si jej tedy spletli s jakýmkoliv jiným. Navíc se rozrůstá tak rychle, že bychom jej měli sázet do truhlíku vždy samotný. Ostatní rostlinky by totiž velmi brzy neměly žádnou šanci na přežití.

Molice stříbrná

V tomto případě jde o jeden z druhů, které jsou mezi rýmovníky vůbec nejoblíbenějšími. S ostatními si jej nespleteme, protože má listy porostlé drobnými chloupky, které mu dodávají skutečně stříbřitou barvu.

Stejně jako i ostatní rýmovníky působí i molice stříbrná protizánětlivě a uklidňuje dýchací cesty. Utržený lístek po poškození, tedy po rozemnutí mezi prsty, svojí eukalyptovou vůní pomáhá zahánět akutní potíže a uvolňuje dýchací cesty při rýmě a nachlazení.

Sušte, nakládejte, míchejte – a užívejte

Mohlo by se zdát, že rýmovník lze využívat pouze v čerstvém stavu, ale není to pravda. Tak jako u ostatních bylinek, je i u rýmovníku možné jeho listy sušit (kromě toho eukalyptového) a vařit z nich čaj.

Můžeme jeho listy také nakládat do medu a konzumovat buď na lžičce nebo rozpuštěné ve vodě jako sirup.

Z rozetřených čerstvých listů a kokosového oleje připravíme také účinnou mast na odřeniny. Dětem ji pak můžeme při rýmě mazat pod nos, aby déle vdechovaly rýmovníkové silice.

Máte doma rýmovník? A je to právě jeden ze jmenovaných nejčastějších a nejúčinnějších druhů? Pokud ne, je ten správný čas si nějaký pořídit.

Související články

Zdroje: www.atlasbotani.eu, www.vitalia.cz, zahradkarskaporadna.cz, zdravi.euro.cz