Africké fialky jsou i milým dárkem.
Zdroj: Pensioner / Shutterstock.com

Saintpaulia, čili africká fialka: 4 kroky k bohatému kvetení

Těžko budeme hledat pokojovou rostlinu, která se dlouhodobě těší takové popularitě, jako africké fialky. Jsou celoročně snadno dostupné, výborně se množí a vybírat můžeme z velkého množství barev. Při vhodné péči nás budou svými květy těšit téměř celoročně.

Křížence původních rostlin zvládají úspěšně pěstovat i naprostí začátečníci. Ti, kteří propadli kráse santpaulií, nezřídka vytvářejí celé sbírky a sdružují se ve specializovaných společnostech. S trochou nadsázky můžeme říci, že africká fialka je pokojovou rostlinou s největším specializovaným fanklubem na světě. Společnost, sdružující profesionály i amatéry, se jmenuje African Violet Society of America Inc. (AVSA) a vznikla už v roce 1946.

Správná velikost květináče – fialky bychom neměli pěstovat ani v příliš malých, ale také ne v příliš velkých květináčích. Doporučuje se při přesazování zvolit květináč maximálně o třetinu větší, než je průměr kořenového balu rostliny. Vždyť ve svém původním prostředí dokázaly vegetovat ve skalních štěrbinách, kam vítr zavál jen malé množství zeminy.

Africké fialky vyžadují přistíněné místo, např. parapet východně či severně orientovaného okna. Africké fialky vyžadují přistíněné místo, např. parapet východně či severně orientovaného okna. Zdroj: O_Lypa / Shutterstock.com

Příliš vody škodí – africké fialky nemají rády nadměrné množství vody u svých kořenů. Spíše snesou krátkodobě její nedostatek, než dlouhodobé podmáčení. Proto se doporučuje zalévat do spodní misky měkkou vodou. Zbylou vodu bychom po cca 20 minutách měli z misky vylít. K největším nešvarům patří zalévání přímo na listy a květy – nejen, že se na listech snadno objeví nehezké fleky, ale snadno dojde i k jejich zahnívání.

Živiny podpoří kvetení - jednou za dva týdny fialku přihnojíme tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.

Pravidelné přesazování jim svědčí – africké fialky nesnášejí zasolený substrát. Proto bychom je každoročně měli přesazovat do čerstvé zeminy. Nejlépe jim vyhovuje mírně kyselý a dobře propustný substrát s dostatkem rašeliny. Samozřejmostí by měly na dně květináče být dostatečné otvory, vhodná je i drenáž na dně pěstební nádoby.

Akční letáky