Sauna jako součást moderního interiéru.
Zdroj: Shutterstock.com / alexandre zveiger

Sauna pro každého: Finská, infra nebo parní?

Pravidelný pobyt v sauně prospívá nejen zdraví, ale i psychické pohodě. Také zbožňujete saunování, ale nevyhovuje vám ruch veřejné sauny? Vyřešte to jednou provždy a vybudujte si doma soukromý saunový ráj.

Pobyt v sauně si můžeme zpestřit. Saunu si můžete užít i doma Zdroj: Shutterstock.com / Billion Photos Saunování má blahodárné účinky na zdraví: posiluje odolnost organismu, prospívá kardiovaskulárnímu systému, pečuje o pokožku a pročišťuje tělo. Návštěva sauny také uvolňuje psychické napětí, pomáhá zbavit se stresu a zlepšuje náladu. Veřejné saunování však může někoho odrazovat. Nevyhovují vám otevírací hodiny, nedostatek soukromí nebo hlučnost ostatních návštěvníků? Můžete mít saunu přímo doma a užívat si nerušenou relaxaci kdykoli v soukromí a klidu. Přesto, že její pořízení neklade přemrštěné nároky na finance ani prostor, pečlivě zvažte její výběr. Jaký typ sauny je vhodný právě pro vás?

Sauna může být součástí koupelny Sauna může být součástí koupelny Zdroj: Shutterstock.com / photosphobos

Klasické saunování

Milovníci tradičního saunování nedají dopustit na klasickou finskou saunu. Teplota vzduchu zde dosahuje vysokých hodnot (až kolem 90 °C) a vlhkost vzduchu je poměrně nízká, dočasně se dá zvýšit například poléváním rozpálených kamenů. Sauna se vejde na minimální prostor, umístíte ji do libovolného interiéru (chodba, garáž i koupelna) nebo klidně do zahradního domku. Optimální prostor je 4–6 metrů čtverečních, v nouzi postačí i 3 metry čtvereční, nutné je zachovat určitý minimální odstup od stěn a stropu. Myslete i na ochlazovací a odpočinkovou zónu, která by po saunování měla být k dispozici. Saunu si šikovný kutil dokáže postavit svépomocí, ale nabízí se snadnější řešení. V hobby marketech si běžně zakoupíte jednotlivé komponenty nebo rovnou celý set saunové kabiny, který si složíte doma. Výrobci se přizpůsobili poptávce a nabízejí kabiny vhodné do různého prostoru, rohové, úzké i menších rozměrů vhodné pouze pro sezení nebo prostorově větší, ve kterých si i pohodlně lehnete. Pořizovací cena takové sauny se odvíjí od velikosti a začíná u dvaceti tisíc. Sauna jako součást moderního interiéru. Sauna jako součást moderního interiéru. Zdroj: Shutterstock.com / alexandre zveiger

Saunu je nutné také vybavit topným tělesem, nejlepší jsou elektrická kamna k jejichž provozu stačí pouze elektrická zásuvka. Pro úsporný provoz postačí kamna s výkonem 3,6 kW, rychlé dosažení provozní teploty sauny zajistí výkonnější 9 kW topidlo. U saunových kabin je přívod čerstvého vzduchu i odvětrání zajištěno přímo v samotné konstrukci, proto se nemusí provádět žádné stavební úpravy. Stačí dostatečně odvětrávat místnost, ve které se kabina nachází.

Vybere si každý

  • Infrasauna - je ideální volbou pro ty, kteří špatně snáší prostředí tradiční sauny. Toto zařízení je v posledních letech stále populárnější a není divu, pro mnoho lidí je takové prostředí přijatelnější. Není náročná na prostor Není náročná na prostor Zdroj: Shutterstock.com / Eviled Teplota v sauně je nižší, většinou se pohybuje okolo 60 °C, ale lze nastavit i nižší. V porovnání s finskou saunou má i vyšší vzdušnou vlhkost a lépe se v ní dýchá. Pro instalaci interiérové infrasauny není potřeba velký prostor, ani stavební úpravy. Dodává se soubor komponentů, které složíte dle návodu a ihned uvedete do provozu. Kabina může být postavena na jakémkoli místě v bytě, klidně i v ložnici nebo v obýváku. Pro její provoz je potřeba jen elektrická zásuvka. Na trhu dnes najdete i sauny, které umožňují přepínat mezi režimem sauny finské a infrasauny.

Infra sauna Infra sauna Zdroj: Shutterstock.com / diy13

  • Parní sauna - v ní panují teploty okolo 50 °C a vlhkost vzduchu je 80 % a výš.
  • Biosauna kombinuje parní saunu s finskou. Oproti finské sauně je v ní nižší teplota (kolem 60 °C) a vlhkost vzduchu je tu 30–60 %. Navíc je zde možné používat vonné esence , který vám pobyt v sauně ještě více zpříjemní.

Akční letáky