Šedé vlasy trápí nejednu ženu, a to nejen ve vyšším věku. Tato situace však netěší i některé muže! Pokud patříte k příznivcům přírodních způsobů života a chcete se vyhnout používání chemických prostředků, můžete tento přístup uplatnit i při barvení vlasů. Stačí, když zbytečně nevyhodíte bramborové slupky a raději je plnohodnotně využijete!

Jak bramborové slupky zabarví šedivé vlasy se podívejte v tomto YouTube videu kanálu Rachael Ray Show:

Zdroj: Youtube

Brambory vlasům prospívají

Vzhledem k tomu, že jsou brambory poměrně zdravá zelenina, mají i zajímavé a prospěšné vlastnosti pro vlasy. Nejenže podporují jejich rychlejší růst, ale pozitivně ovlivňují i jejich sílu a lesk, snižují tendence k vypadávání, a dokonce si poradí i s šedinami. Obsažené škroby totiž fungují jako přírodní barvivo, a proto se již po mnoho staletí používají k barvení tkanin. Brambory obsahují například vitamíny A, B a C a bohatě jsou zastoupeny i prvky jako železo, vápník, draslík, fosfor a důležité bílkoviny.

Šedé vlasy

S postupujícím věkem se zpravidla objeví nějaké ty šediny ve vlasech každému z nás. Je to tím, že postupně klesá produkce barevného pigmentu melaninu. Každý má však jiné dědičné dispozice, a tak má někdo k šedivění vlasů větší sklony. Někdy může být tato situace projevem určitých zdravotních komplikací. Zajímavostí je, že šedivé vlasy rostou o trochu rychleji než pigmentované, a to v průměru o celých 8 %. A jak přesně postupovat?

Připravte si barvící směs

Vložte do hrnce bramborové slupky z 6 až 10 brambor, čím více jich použijete, tím efektivnější bude účinek, a tudíž i kvalitnější výsledek. Zalijte vodou, aby byly všechny slupky pod hladinou a nechte zhruba 25 minut vařit na mírném stupni plotýnky.

Pak nechte odvar ještě zhruba 15 minut odstát a následně jej přeceďte do čisté misky a slupky zlikvidujte. Pokud chcete vylepšit aroma, můžete přikápnout pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Barvící výluh nechte před použitím vychladnout na pokojovou teplotu.

Postup

Začněte tím, že si vlasy umyjete běžným způsobem s použitím šamponu a pak i kondicionéru. Řádně vlasy vysušte ručníkem a bramborový odvar můžete na jednotlivé prameny vlasů nanést kadeřnickým štětcem jako při běžném barvení, anebo je možné kštici odvarem proplachovat tak, aby byly veškeré vlasy dostatečně prosáklé. Stejně tak můžete odvar ze slupek nanést pomocí lahvičky s rozprašovačem. Nechte tak 10 až 20 minut působit, pak opláchněte studenou vodou a poté vysušte ručníkem. Pokud máte vlasy již hodně šedivé až bílé, postup několikrát zopakujte. Budete překvapeni, jak brzy docílíte přirozeného tmavnutí.

Související články

Zdroje: www.damskydenik.cz, www.krasnezeny.eu, www.onlyu.cz