Spánek je nezbytný pro fungování celého těla. Faktem je, že s vyšším věkem jeho kvalita poměrně klesá a mnoho seniorů se potýká s nespavostí. Spánek je ovlivněný hladinou melatoninu v těle, hormonem, který produkují neurony. Ty však s postupujícím věkem ubývají. Lepšímu spánku však můžete napomoci, a to jednoduchým způsobem. Stačí mít odpovídající ložnici bez rušivých elementů.

Na základní tipy pro dobrý spánek se podívejte v tomto YouTube videu na kanále Ascension Complete Medicare:

Zdroj: Youtube

Senioři a spánek

Menší potřeba spánku je ve stáří celkem přirozená. Vyplývá to z menší aktivity v průběhu dne, s čímž souvisí i menší potřeba regenerace organismu. Pokud je však spánek přerušovaný a neklidný, člověk je často nadměrně unavený a zcela jistě to neprospívá celému organismu. Nespavost, kdy se v noci často starší lidé budí a vstávají poměrně v brzkou ranní hodinu, se často brzy odrazí na jejich celkovém zdraví. Příčinou bývají mnohdy symptomy somatických onemocnění, ale negativní vliv mají také na deprese a úbytek kognitivních funkcí.

Mnohdy souvisí časté noční probouzení s poruchami močové soustavy, tedy s častější potřebou močení, jindy mohou být příčinou i trávicí potíže, dýchavičnost ze srdeční slabosti, ale i bolesti kloubů. Problémy se spánkem mohou v některých případech způsobovat i užívané léky, proto je vždy dobré nespavost řešit i s odbornými lékaři.

Ložnice je místem harmonie a klidu

Nejdůležitější pro dobrý spánek je, abyste se v ložnici cítili dobře a v klidu. Proto je vždy na prvním místě pořádek. Dbejte tedy na pravidelný úklid a řádnou hygienu. Myslete i na pravidelnou výměnu ložního prádla. Pokud se vám v ložnici válí například neuklizené oblečení, ukliďte vše do skříní.

Jen pár kousků nábytku

Pocit jistého neklidu a chaosu může v ložnici velice snadno vzbuzovat i mnoho nábytku. Nepřeplňujte proto tuto místnost velkým množstvím zbytečných skříní a stolků. Pokud zde máte otevřené police, nepřeplňujte je drobnostmi, měly by sloužit jen pro decentní výzdobu, nikoliv pro odkládání běžných věcí.

Pozor na zrcadla

Kvalitní spánek mohou narušovat i špatně umístěná zrcadla. Ačkoliv vám mohou připadat příjemná, že opticky zvětšují interiér, do ložnice nepatří. Pokud se jim nevyhnete, nikdy by neměla být přímo proti dveřím a posteli.

Ložnice není pracovna

Pokud chcete lépe usínat i spát, uvědomte si, že ložnice není ani kancelář ani obývák. Vyhněte se tedy práci, ať už v posteli nebo u pracovního stolku, a stejně tak dejte vale televizi a další elektronice. Navíc si značně ušetříte oči od svítících monitorů. Raději si přečtěte kus dobré knihy, anebo poslouchejte uklidňující hudbu. Ze všeho nejlepší je však na usínání ticho a tma.

Související články

Zdroje: www.mojezdravi.cz, www.vyspise.cz, www.thespruce.com