Z jakých stylů lze volit

Extravagantní, designové, retro, hravé, industriální, stylové i elegantní, takové mohou být servírovací stolky, které každý rád využije. Z širokého sortimentu těchto méně obvyklých nábytkových kusů si vyberou jak příznivci minimalismu, venkovského stylu nebo vintage stylu, či stylu rustikálního. Ovšem největší oblibě se dlouhodobě těší servírovací stolky skandinávského stylu. Designu servírovacích stolků se věnují zvláště návrháři z Nizozemska, Finska a Švédska. Pod jejich rukama vznikají nebývale nápadité čajové stolky charakteristického vzhledu.

Materiály, z nichž máme na výběr

Ve většině případů se setkáváme se servírovacími stolky vyrobenými ze dřeva. V některém provedení je to masiv, například buk, či dub. Jindy jsou to stolky z bambusu, nebo historické kousky z ořechu či mahagonu. Minimalistické provedení bývá realizováno z přírodní dýhy nebo z břízy. Existuje také celá řada servírovacích stolků, které jsou celé kovové, nebo jsou kombinací dřeva a kovu. Určité procento je také zastoupeno plastem v kombinaci s kovem. Menší procento servírovacích stolků má ploché části skleněné. Některé typy je možné dokonce skládat, aby se daly pohodlně uložit, pokud nejsou potřeba. Bývají to nejčastěji kovové stolky.

Praktičtí pomocníci v kuchyni

Jako velmi praktické se ukázaly být servírovací stolky, které mají spíše podobu kuchyňských ostrůvků a dají se flexibilně využívat k mnoha praktickým činnostem v kuchyni. Zvlášť dobře se uplatní tam, kde chybí dostatek místa na pracovní kuchyňské ploše. Takové jsou obvykle nazývány kuchyňskými pojízdnými regály nebo skříňkami. Příležitostí pro využití servírovacích stolků se najde dostatek, i když u nás zrovna k nejčastějším druhům nábytkového vybavení nepatří.

Kde všude je využijete

Servírovací stolky využijete nejen v interiéru, ale poslouží vám i ve venkovních kuchyních, na terasách nebo zahradách. Mohou mít podobu mobilních stolků opatřených párem nebo dvěma páry koleček. Ale v prodeji je pochopitelně i celá řada servírovacích stolků bez koleček. Severský minimalismus je stylem, kde mají tyto nábytkové kousky bohatou tradici a mnoho severských tvůrců se věnuje naprosto neotřelým způsobům, jak tyto pomocníky v domácnost ztvárnit.

Tea Trolley Alvara Aalto

Inspirací pro ty, kteří chtějí mít doma designový servírovací stolek, nebo i konferenční stolek, se může stát Tea Trolley s obrovskými koly. Ta jsou na tomto designovém servírovacím stolku nepřehlédnutelná. Autorem tohoto designu proslulých pojízdných čajových vozíků je Alvar Aalto, jedinečný finský designér, který má na svém kontě mnoho kultovních kousků. Tyto stolky s obrovskými koly z přírodní dýhy však mohou sloužit i jako stolky pod květiny nebo stolky pod lampy, které si čtenář odveze, kde jich bude zapotřebí. Například model 98, který vznikl v letech 1936 – 1937 máte možnost si prohlédnout na naší Pinterestové nástěnce pod článkem.

Působivý Chariot s obrovskými koly

Designeři z Kodaně, konkrétně z designového studia Gam Fratesi, dostali nabídku vytvořit pro italskou nábytkovou značku Casamia právě servírovací stolek. Dali mu velmi nezvyklou podobu díky obrovským kolům. Ta vznikla z dřevěné dýhy a dala vyniknout dřevěné struktuře. I tento působivý čajový stolek se dočkal již mnoha obměn a v některých barevných odstínech se stává nepřehlédnutelnou součástí moderních interiérů po celém světě.