Nejlepší jsou plastové škrabky, které jsou opatřeny z jedné strany gumou.
Zdroj: profimedia.cz

Škrabka na led může poničit okna u auta. Jak ji použít, aby se to nestalo?

Přestože zima teprve začíná, noční a ranní teploty už padají pod nulu. A ten, kdo ráno jezdí do práce automobilem, má hned po ránu nechtěnou rozcvičku díky namrzlým sklům. Je mnoho způsobů, jak se zbavit námrazy z oken, ale nejčastějším pomocníkem je klasická škrabka na led. Je potřeba použít ji správně abyste očistili sklo, ale neponičili vůz.

Situace, kterou znají všichni řidiči. Večer necháte stát auto před domem či na parkovišti a ráno najdete okna pokrytá námrazou. Takže kabelka či pánská pracovní taška letí směrem na sedačku a ruka šahá po škrabce. Víte, jak s ní pracovat a neublížit svému autu?

Škrabka je pomocník jen pro chytré

Škrabky na led jsou skvělým nástrojem, díky nimž můžete vyčistit sklo auta od námrazy a moci tak bezpečně řídit i v třeskuté zimě. Přestože se jedná o velmi užitečnou věc, když ji nepoužijete správně, může to skončit i prasklým čelním sklem. Je pravda, že když opravdu hodně mrzne a sklo je plné i velkých nánosů sněhu, jde o docela únavnou a vysilující činnost, kterou chcete mít co nejrychleji za sebou. Ale i zde platí, jak se říká, spěchej pomalu.

Nejlepší jsou plastové škrabky, které jsou opatřeny z jedné strany gumou. A hlavně? Jsou prostě bezpečnější. Nejlepší jsou plastové škrabky, které jsou opatřeny z jedné strany gumou. Jsou bezpečnější. Zdroj: profimedia.cz

Jak správně používat škrabku

První krokem, abyste se neudřeli, je určitě nastartování vozidla a nasměrování proudu teplého vzduchu uvnitř auta na čelní sklo. Začněte bočními skly, mají menší plochu a námraza na nich nebývá tak silná. Obzvláště, když parkujete vedle dalších vozidel. Při používání škrabky příliš netlačte, ale naopak buďte jemní a využijte pouze mírný až střední tlak. Námraza na vašem vozidle může obsahovat kamínky i jiný ostrý materiál, který by mohl způsobit prasknutí skla.

Čeho se vyvarovat a jakou škrabku zvolit

Nechvátejte, protože jakmile se auto zevnitř začne zahřívat, námraza povolí a škrábání bude jednodušší. Škrabky na led vyrobené ze skla vám mohou připadat luxusnější, ale pro praktické využití ideální nejsou. Sklo na sklo je trochu hazard a risk! Nejlepší jsou plastové škrabky, které jsou opatřeny z jedné strany gumou, jsou jednoznačně bezpečnější.

Žádné násilí

Při velké vrstvě námrazy v kombinaci se sněhem buďte hlavně trpěliví. Ve stresu a spěchu někteří jedinci začnou s ledem zápasit. Vyvarujte se toho, abyste se snažili led prorazit boucháním a narážením ve snaze ho rozbít. Led se tím sice nejspíš rozpadne, ale může zároveň s ním prasknout i sklo.

První krokem, abyste se neudřeli, je určitě nastartování vozidla a spuštění teplého fukaru uvnitř auta. První krokem je nastartování vozidla a spuštění topení uvnitř auta. Zdroj: profimedia.cz

Plachta, fólie, karton, stará deka

Nejjednodušším způsobem, jak se nenadřít při odstraňování námrazy na autě, je předejít jejímu vzniku. Často můžete vidět auta, jejichž čelní sklo je zakryto aluminiovou fólií. Vyhnete se tak rannímu čištění alespoň předního okna. Chcete se škrábáním skoncovat nadobro? Pak si pořiďte ochrannou plachtu, která zakryje boční i zadní okno. Její nevýhodou může být pro někoho fakt, že je velmi lehká a na její přehození přes střechu auta tak musejí být dva lidé. Ale jsou tu i další možnosti. Stejnou službu jako alu fólie poskytnou i kartonová deska nebo stará deka. Karton přichyťte pomocí stěračů a deku přivřete stejně jako fólii do dveří.

Horká voda je velké riziko

Někteří odvážlivci polévají zamrzlé okno horkou vodou z rychlovarné konvice. To rozhodně nedělejte! Sklo může kvůli skokovému rozdílu teplot prasknout, obzvlášť když je třeba někde poškozeno od kamínku. Navíc se stává, že voda naopak na čelním skle rychle zamrzne a vytvoří ještě silnější ledovou vrstvu.

Zdroje: www.dailystar.co.uk, www.en.brinkwire.com, www.thesun.co.uk

Akční letáky