Sláva stodolám!
21. 1. 2011

Sláva stodolám!

Seno a slámu skladují ve stodole už jen málokde, chlévy a stáje zaplnilo harampádí, z kůlen zmizely žebřiňáky. Co tedy s nevyužitými prostorami pod střechou? Možností je řada. Tady nabízíme několik tipů.

Nevyužitou stodolu lze také zbourat, ale to si dobře promysleme. 

Odstraněním stavby může zaniknout diskrétní uzavřenost venkovské usedlosti, v níž jednotlivé budovy různého účelu obklopují vnitřní prostranství, dvůr, a brání tak nežádoucím průhledům zvenčí.

Ubouráme-li cokoli z původní skladby, můžeme snadno znehodnotit celkový obraz sídla v jeho jedinečné kompaktnosti, praktické členění prostoru i příjemný pocit intimní ohraničenosti. Ten je právě tím, co činí vesnickou zástavbu přitažlivou i pro rekreační využití.

Bytelná stavba se dá využít i k bydlení

Naši předkové bývali většinou lidé uvážliví a natolik závislí na produktivitě „rodné hroudy“, že nezřídka upřednostňovali investice do hospodářského zázemí, zatímco vlastní bydlení muselo počkat. Vlhké stísněné místnosti s nízkými stropy určené k obývání tak často kontrastují se „solidními“ stodolami a stájemi. 

Rozhodnutí zobytnit půdu chalupy může být jen důsledkem toho, že se nový majitel řádně nerozhlédl. Možná bylo snazší rozšířit bydlení do stodoly a zdůraznit to nejpodstatnější pro bydlení v rodinném domě – přímé spojení interiéru s exteriérem, obytné místnosti se zahradou  či atriem.

Volná dispozice stodoly často umožní takové řešení, které není v podkroví realizovatelné. Mikroklima v půdních místnostech přes dnešní vynikající izolace bývá navíc pravidelně horší než v místnostech přízemí.

Které stavební výhody nabízí adaptace stodoly

 1. Volný půdorys, umožňující libovolné dispoziční řešení.
 2. Obvodové stěny (ať z kamene nebo z cihel) bývají tam, kde nemají nosnou funkci, nahrazeny pouze prkennou výplní.
 3. Izolace proti vodě lze provést relativně snadno. Při izolování podlah odpadá potřeba nejprve vykopat (a odvozit) stávající, většinou shnilé podlahové vrstvy, jak tomu bývá v obytných místnostech; mlat ve stodole je ideálním podkladem.
 4. Poměrně dobře se umisťují okna a dveře, často není třeba nic pracně bourat.
 5. Světlá výška prostoru bývá značná a umožňuje jakoukoliv vestavbu.
 6. Stodola bývá většinou postavena kvalitně, mívá dobrou krytinu, zachovalé krovy a opatříme-li jí okapem, mnohdy není ani nezbytné provádět izolace stávajících obvodových stěn proti vodě.

Pro podnikatele i pro děti

Nechcete-li rozšiřovat bydlení ani provozovat zemědělství, zbývá jen najít pro stodolu novou funkci. Stodola někdy bývá spásou pro nezaměstnané, neboť skrývá prostor pro vlastní podnikání. 

Jistým omezením jsou  požární bezpečnost a hygienické limity. To první většinou spraví protipožární nátěry či nástřiky dřevěných konstrukcí, druhé hledisko bývá komplikovanější. Nejde jen o to zavést do stodoly vodu a odpad. V husté zástavbě vesnice zpravidla nebývá možné dodržet ochranná pásma, např. z hlediska hluku, odvodu zplodin apod. 

Cutter na dřevo ve staré stodole

A tak se využití stodol omezuje na činnosti, které neobtěžují životní prostředí. Autoklempírnu, katr nebo truhlářkou dílnu si ve stodole raději nezřizujte, nechcete-li mít potíže s polovinou vesnice a s úřady všeho druhu.

Zkuste to raději se sklenářstvím, šitím autoplachet nebo dámských kostýmů, s keramickou dílnou, opravnou obuvi nebo s kompletací počítačového hardware.

Zbývá zmínit se ještě o jednom možném využití stodoly. Nechcete-li ji zbourat, bydlet v ní, ani tu podnikat, pořád máte šanci stodolu učinit nejpřitažlivějším domácím prostorem pro své potomky.

Čím vybavit stodolu, aby se proměnila v dětské eldorádo?

Například

 • Stolem na ping-pong, velkou houpačkou, skluzavkou.
 • Prostorem pro vrhání šipek či hru v kuličky.
 • Provazem na šplh, gymnastickou hrazdou a kladinou.
 • Mladým pánům zařiďte posilovnu. 
 • Slečnám věnujte "přijímací salon", který si samy vlastnoručně vymalují a vyzdobí.

Otevřeme–li navíc velká vrata, většinou zavěšená na horní kolejnici, máme tu areál sice krytý, ale jinak dostatečně „venkovní“.

V Šemánovicích u Kokořína si pan Ondřej Suchý udělal z drůbežárny muzeum malých hudebních forem a humoru, v Krásetíně pod Kletí mají ze stodoly náramnou hospodu, v Řepici u Strakonic vzniklo ve velké stodole muzeum motocyklů a v Něšově u Pernarce najdete ve stodole výstavní síň keramiky. Sláva stodolám!

Ing. Arch. Jan Rampich, foto Shutterstock a archiv

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvamínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

přestavba stodoly

(VWPsQNuti7bMQMvaVWR), 5. 8. 2016, 13:26

... pro inspiraci

Stavební povolení ?

(Dirk), 31. 7. 2015, 11:02

Dobrý den, přemýšlíme o rekonstrukci bývalého velkého chlívu nad kterým je ještě velké podkroví. Chtěl bych se zeptat jak je to s ohlášením či stavebním povolením, když obvodové zdi ani střechu nijak měnit nehodláme. Děkuji

RE: Stavební povolení ?

(Vilda), 31. 7. 2015, 11:46

Vždy je dobré se informovat na místním stavebním úřadě. Také na obecním úřadě obvykle vědí, co stavaři v místě zpravidla požadují. Asi budou chtít vědět, jak rekonstrukce proběhne, zda stavební práce nějak zatíží okolí (silnici, sousedy), zda budete postupovat podle projektu atp. Podle toho, co píšete, vám pravděpodobně potvrdí, že povolení není třeba, ale ohlášení je vhodné.

Stodola

(VWPsQNuK68ynRYTuVVSsQNu), 31. 8. 2010, 21:10

Zamýšlíme přestavbu staré stodoly na rekreační pobyty pro naši rodinu.Rád bych získal inspiraci,. Poradí někdo? S pozdravem Skalda

Zdravim, byt sem nikdo nepise, tak jako nastavajici majitel stodoly uvodni prispevek vitam. Navic rekonstrukce dle fotky je nadherna. Bylo by mozne ziskat vice fotek. Pokud sem zajde nekdo, kdo jiz ma zkusenost s prestavbou, tak budu velice rad. Mam ted v podstate dve stodoly o celkove plosne mire 350m2 a zatim nevim co s tim. Milan

RE:

(ka-spel), 9. 6. 2011, 23:20

Taky se připojuji. Něco podobného bych taky rád realizoval.

RE: rekostrukce stodoly

(VWPsQNuA9%kjEKF_akm.CDeeVvbjcn4uL7gNV94Vj7aPZYTw), 6. 10. 2011, 16:39

Dobrý den.
Jelikož se problematikou rekonstrukce těchto vesnických objektů zabývám v rámci disertační práce i v praxi, musím nesouhlasit s výhodou č.6 zmíněnou v článku.
Právě rekostrukce stodol, tedy objektů, na které již hospodáři často neměli prostředky a stavěli z toho, co měli zrovna po ruce, mohou přinést řadu rizik.
Zejména - mělké či žádné základy, nedostatečná tepelná izolace a hydroizolace, nedostatečná únosnost krovu pro zateplení a krytinu, atd.
Každý seriózní architekt či projektant si s těmito v zásadě technickými problémy poradí a původně nevyužitou stodolu promění v nový prostor s neopakovatelnou atmosférou.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS