Vyzkoušejte na orchideje cibulové superhnojivo!
Zdroj: Mariia Boiko / Shutterstock

Nevyhazujte slupky od cibule. Vyrobte si dezinfekční superhnojivo na orchideje

Orchideje nejsou náročné, ale potřebují dostatek výživy. Tu jim můžeme poskytnout i doma vyrobenými hnojivy. Skvělé je na příklad hnojivo z cibulových slupek. 

Začněme receptem na hnojivo z cibulových slupek!

Na jeden a půl litr vody budete potřebovat hrst slupek z cibule. Ty se jednoduše ve vodě povaří, přibližně 5 až 10 minut, a po vychladnutí je tekutina připravená k použití.  Anebo zvolte metodou louhování a ponechejte je ve studené vodě svému osudu minimálně 24 hodin.  Cibule i cibulové hnojivo jsou známé protibakteriálními vlastnostmi, takže vlastně fungují jako mírná dezinfekce. Navíc je takové hnojivo nutričně bohaté a nic nestojí. Cibule byla na jaře nedostatkovým zbožím Cibulové slupky nevyhazujte. Raději je použijte na výtečné hnojivo pro orchideje. Zdroj: Alena Haurylik / Shutterstock.com

Jak hnojivo ze slupek cibule používat?

Hnojivo pomůže rostlině od nechtěného zahnívání, ale pokud vaše orchidej trpí přílišným množstvím zálivky, nečekejte zázraky. Zalévejte méně! A tím se vracíme zpět k cibulovému hnojivu. Jím byste měli rostlině přilepšit jen jednou za měsíc nebo intenzivněji každý týden až dva, pokud se chystá rostlina ke kvetení, buďte opatrní.  Celková zálivka během jednoho týdne by měla být okolo čtvrt hrnečku tekutiny. Pokud si tedy připravíte jeden a půl litru, počítejte s tím, že jej použijete i na všechny ostatní rostliny v domácnosti nebo rozlijete zbytek na zahradě. Takové hnojivo je k okamžitému upotřebení a pokaždé je vhodné vyrobit si nové.

S čím orchidejím cibulové slupky pomohou?

Cibulové slupky jsou nejen dezinfekční, ale obsahují i vitamíny A, C a E a množství antioxidantů. A nezanedbatelný je i obsah fosforu, vápníku nebo magnezia. Díky fosforu toto hnojivo povzbudí rostlinu k novému rašení, kvetení i velikosti plodů. Zahradníci a pěstitelé orchidejí se ale rozcházejí v názoru, kdy a jak rostliny přihnojovat, především jde-li o období květu. Rozhodně se nespletete, pokud rostlinu intenzivnějším hnojením připravíte na květ. Zda ji přihnojovat během kvetení či ne, je otázkou. Ideálně si to jednou vyzkoušejte a uvidíte, zda se doba kvetení u vaší orchideje natáhla či naopak zkrátila. Bohužel v tomto směru není názor odborné veřejnosti zajedno.

Orchideje rodu Phalaenopsis jsou s oblibou pěstovány i v domácích podmínkách. Orchideje rodu Phalaenopsis po přihnojení bohatě pokvetou. Zdroj: Huy Thoai / Shutterstock.com

Máte banánové slupky nebo sedliny kávy? Využijte je!

Stejně tak jako cibulové slupky i banánové jsou plné fosforu. K výrobě louhu z jedné banánové slupky použijte 3 litry převařené vody, vychlazené zhruba na 40 stupňů Celsia. V temné části domu nebo ve skříni nechejte slupku ve vodě macerovat po dobu tří dnů. Poté sceďte a tekutino používejte obvyklým způsobem.
Kávová sedlina se používá jinak. Kávou orchideje nezaléváme, ale usušenou přidáváme do zeminy, tak jak je to obvyklé u granulového nebo práškového hnojiva z obchodu.

Zdroje:

https://agriculturereview.com

https://chalupari-zahradkari.cz

Akční letáky