Vánoční čas přímo vybízí k tomu, abychom si dopřáli trochu exotiky. A to nejen ve formě cizokrajného ovoce, ale také prostřednictvím rostlin, kterými přizdobíme sváteční tabuli. Kromě oblíbených pokojových rostlin, jejichž kvetení bývá načasované právě na období vánočních svátků (vánoční kaktus, vánoční hvězda, hvězdník, brambořík, azalka, čemeřice) můžete slavnostní tabuli zpestřit i řezanými květinami.

Představíme vám tři rostliny, které svou barvou skvěle ladí k vánoční klasice. Často je v zimním období vídáme v květinářstvích, ale ne vždy je dokážeme správně pojmenovat. Sázku na jistotu představuje následující trio: cesmína přeslenitá, větvička s mladými listy eukalyptu a puklé tobolky bavlníku.

Pokud si dobře vyberete, může být každá z těchto rostlin atraktivní i sama o sobě. Pro účel přizdobení sváteční tabule je však lépe kombinovat tyto rostliny s další zelení či květy. Nejlépe tak, aby vše dobře ladilo s barevností tabule. Většinou stačí vhodně zvolená svíčka, případně základ přizdobený jehličnatými větvičkami, stálezelenou cesmínou ostrolistou nebo zdánlivě obyčejným mahonem cesmínolistým (v zimních měsících se některé jeho listy zbarvují do červených odstínů).

cesmína přeslenitá (Ilex verticillata) – opadavý keř s nápadnými červenými plody, původem ze Severní Ameriky. V květinářstvích se prodávají bezlisté větve (často až půl metru dlouhé) hustě poseté červenými bobulemi. V angličtině si tento druh cesmíny vysloužil název Winterberry, Coralberry nebo Inkberry.

bavlník (Gossipyum) – prodávají se suché větve o délce až 90 cm, které zdobí puklé tobolky plné načechraných bílých vláken. Bavlník vám naprosto dokonale pomůže vyčarovat iluzi sněhu.

blahovičník (Eucalyptus), česky nazývaný též eukalyptus. Mezi floristy se větvičky s listy mladých eukalyptů těší nemalé oblibě. Mladé lístky eukalyptu oživí aranžmá nejen svým tvarem a barvou, ale přidají i nezaměnitelnou vůni. Používat je můžete při aranžování jak živé, tak sušené. Velmi atraktivně působí v adventních a vánočních dekoracích v kombinaci s výraznými květy.