Zima se neodkladně blíží a s ní přichází i otázka, kdy můžeme očekávat první sníh. Ačkoli je přesná předpověď počasí na několik týdnů dopředu obtížná, meteorologové již nyní dokáží načrtnout obecný obraz toho, co nás v nadcházejícím období čeká.

Jaká je sněhová předpověď pro zimu 2024/2025? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu The Weather Network:

Zdroj: Youtube

Kdy začne mrznout a sněžit?

Podle aktuálních předpovědí se očekává, že první letošní výrazné ochlazení nastane v první fázi listopadu a sněžit by mohlo dokonce i v nížinách, konkrétně v oblastech 300 metrů nad mořem. Studený vzduch přináší do střední Evropy tlaková výše, která se od konce října tvoří nad Britskými ostrovy.

Sněžit by mohlo hlavně na horách, ale během noci může stejná situace nastat i v nižších polohách. Denní teploty se budou sice pohybovat kolem 9 °C a v noci se mohou dostat i na -1 °C. Přesné datum je však závislé na mnoha faktorech, jako jsou atmosférické tlakové systémy, proudění vzduchu a teplotní anomálie.

Očekává se opětné zvýšení teplot

Chladné počasí vydrží zhruba celý první týden v listopadu, potom by se však mělo opět postupně oteplovat. Očekávané teploty se budou pravděpodobně pohybovat nad normálem obvyklým pro předposlední měsíc roku, konkrétně mezi 12 a 14 stupni.

Sv. Martin na bílém koni nepřijede

Pokud se v některých oblastech sníh udrží až do 11. listopadu, vypadá to, že se brzy roztaje a nějakou dobu zase zmizí.

Slovo odborníka

„Zima bude srážkově průměrná, takže by mělo napadnout mezi 100 a 160 milimetry srážek. Ale zároveň bude teplotně nadprůměrná, tudíž budou padat spíše dešťové srážky. Kvůli tomu sněhu v nižších polohách moc nebude,“ řekl meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Filip Smola. A jaké následující klimatické jevy budou mít vliv na charakter zimy 2024/25?

Severoatlantická oscilace (NAO)

Tento klimatický jev ovlivňuje teplotu a srážky v Evropě. Pokud bude NAO negativní, což znamená silnější tlakovou výši nad Islandem a nižší tlak nad Azory, můžeme očekávat chladnější zimu se sněhovými srážkami.

Arktická oscilace (AO)

AO ovlivňuje intenzitu polárního víru. Silný polární vír je o tom, že studený vzduch zůstává nad Arktidou a v Evropě je pak mírnější počasí. Slabší polární vír naopak umožňuje pronikání studeného vzduchu do střední Evropy.

El Niño/La Niña

Tento klimatický jev ovlivňuje teplotu povrchových vod v Tichém oceánu a má vliv na počasí po celém světě. Fáze oteplování moře je známá jako El Niño a fáze ochlazování jako La Niña.

Shrnutí

Na základě aktuálních informací se předpokládá, že zima 2024/25 bude spíše průměrná až mírně nadprůměrná. Ve výsledku to znamená, že se můžeme těšit na několik období s mrazy a sněhovými srážkami, ale také na oteplení a oblevy.

Zdroje: www.novinky.cz, www.cnn.iprima.cz, www.techsvet.cz, www.severe-ewather.eu