Když na váš pozemek spadne sousedův strom, může to vést k vážnému poškození vašeho majetku, v horších případech i k poškození zdraví některého z členů rodiny. Jak tento problém řešit podle zákona a kdo je zodpovědný za odstranění stromu?

Jak pokácet zavěšený strom bez úrazu? Na zajímavé tipy se podívejte na tomto YouTube videu na kanálu Viktor Ploch:

Zdroj: Youtube

Odpovědnost za škodu

Podle českého Občanského zákoníku (§ 2937) je odpovědný za škodu vlastník pozemku, na kterém stál strom. Jestliže spadl vlivem povětrnostních podmínek, je odpovědnost vlastníka pozemku posuzovaná podle ustanovení § 2900–2902. V případě, že strom spadl samovolně, je vlastník stromu zodpovědný za veškerou škodu.

Odstranění stromu

Vlastník pozemku, na němž strom původně stál, je také povinen spadlý strom zcela odstranit. Jestliže ho nechce nebo nemůže zlikvidovat, může vlastník poškozeného pozemku požádat o pomoc firmu, ovšem na náklady vlastníka stromu. V případě nesouhlasu může být odstranění řešeno soudní cestou.

Právní kroky

Jakmile jste poškozeným, nebo spadlý strom způsobil někomu z vaší rodiny zdravotní potíže, můžete podat na souseda, tedy vlastníka stromu i žalobu. Soud poté rozhodne o konkrétní náhradě způsobené škody a o nákladech spojených s likvidací stromu.

Související články

Slovo odborníka

„Vlastnictví zavazuje, a argumentace vašeho souseda, že stromy nezasadil, je proto naprosto lichá. Vztahy mezi sousedními vlastníky pozemků řeší občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb., v platném znění), který v ustanovení § 1013 řeší omezující opatření k ochraně vlastnických práv sousedů,” uvedl právník Jan Dubenský. Podle zákona se musí vlastník zdržet všeho, co působí na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezuje obvyklé užívání pozemku.

Zásah vyšší moci

Situaci, kdy se jedná tzv. o zásah vyšší moci, například silnou vichřici, kdy i zdravý strom v dobré kondici podlehne náporu větru, je možné vše řešit s pojišťovnou.

Zdroje: www.novinky.cz, www.epravo.cz