Nejlepší pomocníci v kuchyni: Ostrý nůž a dobrá pánev
Pánve a nože jsou snad největší pýchou všech, kteří milují vaření. Jistěže i různé spotřebiče potěší, prostorný ostrůvek nebo kuchyňská linka taktéž, ale pro to nejzákladnější vaření, rychlovky i snídaně je prostě ostrý nůž a dobrá pánvička k nezaplacení. Víte, jak se o pánve na smažení starat?
Vypalujete své pánve? Podívejte se jak na to S blondýnou v kuchyni. Tento a další příspěvky o vaření, ale i úklidu kuchyně a péče o vybavení, najdete na jejím YouTube kanálu.
Jak pánve na smažení správně mýt?
Všichni asi tušíme, že je pánvičku nutné čas od času umýt a když je jen mastná, tak snadno otřít papírovým ubrouskem. Nicméně odborníci tvrdí, že běžně pánvičkám škodíme, a to dokonce mnoha způsoby. Co mají na mysli?
Začněme mytím. Pánev nikdy nemyjte a nenamáčejte ve studené vodě. Prudké ochlazení ještě horké pánve může napáchat na materiálu škody, někdy i fleky.
Aby se vám pánev dobře myla, určitě se hodí nechat ji nějakou dobu máčet. Doporučuje se zhruba půlhodinka v teplé vodě, a i když podle druhu materiálu můžete zvolit i ty nejlepší čistící prostředky, raději buďte vždy opatrní. Co to znamená v praxi?
Po máčení pánvičku myjte klidně těmi nejobyčejnějšími prostředky jako je octová voda nebo jar. Rozhodně se může hodit také jedlá soda, a to sama o sobě i v kombinaci s octem. Snažte se úplně vyhnout hrubým kartáčům a drátěnkám. I mikro škrábance budou postupně zhoršovat nejen mytí, ale také přispějí k tomu, že se bude jídlo snáze připalovat.
Pánve skladujeme často špatně. Pozor na různé materiály!
Pánve byste měli hned také osušit a vhodně skladovat. Za vyloženě nevhodné se považuje například také stohování menšího nádobí do většího. Může se vám totiž stát, že hrubším dnem malé pánve poškrábete povrch větší a vlastním přičiněním si takto pánvičku poškodíte. Pokud nemáte dost místa, abyste mohli pánve skladovat jinak, pak dejte mezi jednotlivé pánvičky nějakou ochranou vrstvu. Může to být i papírová utěrka nebo jiný kousek materiálu, který zabrání tření a poškrábání nádobí při skladování.
Problematické může být také používání nesprávných nástrojů, které mohou materiál uvnitř pánve poškodit. S dřevěnými, plastovými nebo silikonovými vařečkami a obracečkami nikdy neuděláte chybu.
Pokud se rozhodnete mýt pánve v myčce, ujistěte se, že to je vhodný způsob pro materiál, ze kterého je nádobí vyrobené.
Také ne všechny typy pánví je vhodné vypálit, tak jak to ukázala autorka videopříspěvku. Hodí se však pro pánve a nádobí z nerezové oceli, případně také některé litinové výrobky.
Zdroje: huffingtonpost.co.uk, consumerreports.org