Efektivní vytápění je klíčem nejenom k pohodlnému bydlení, ale i k úspoře peněz z celkového domácího rozpočtu. Správným nastavením teploty radiátorů a využitím dalších efektivních metod lze mít doma velice snadno příjemné teplo a zároveň snížit momentální náklady. Jak tedy topit chytře a efektivně?

Jak správně odvzdušnit topení? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu Vidlák:

Zdroj: Youtube

Optimální teplota

Ideální teplota se v domácnosti liší dle typu místnosti a účelu využití. Obecně platí, že v obývacím a dětském pokoj by se měla teplota pohybovat kolem 20 až 22 °C. Jedná se o prostory, v nichž obyvatelé tráví nejvíce času, a proto je důležité udržovat v nich příjemné teplo, které není zároveň energeticky příliš náročné. V ložnici může být teplota nižší, protože je to vhodnější pro lepší kvalitu spánku a zdravější pro organismus, optimální hodnoty jsou 17 až 19 °C.

V kuchyni je dobré udržovat teplotu kolem 18 až 20 °C. Při vaření se místnost přirozeně ohřívá, takže není potřeba topení nastavovat příliš vysoko. Doporučovaná teplota v koupelně je 22 až 24 °C, abyste se po sprše či koupeli cítili komfortně. Na chodbách nemusí být tak teplo jako v obytných místnostech, zde je dostačující teplotou 16 až 18 °C. A v místnostech, jako jsou například pokoje pro hosty nebo šatny, je postačující teplota 15 až 18°C.

Jak efektivně pracovat s radiátory

Jestliže chcete vytápět efektivně a snížit energetické výdaje, je důležité mít správně nastavené radiátory na výše uvedené teploty, a to díky termostatickým hlavicím. Jsou zpravidla označené čísly od 0 do 5, kdy každé odpovídá určité teplotě.

Například 3 obvykle znamená teplotu kolem 20 °C. Díky nastavení na určité hodnoty udržíte v bytě stabilní teplotu a vyhnete se jedné ze zásadních chyb, a tou je časté zapínání a vypínání nebo neustálá změna stupňů vytápění. V případě, že jsou radiátory zavzdušněné, pravidelně z nich vypouštějte nežádoucí vzduch.

Odjíždíte mimo domov?

V případě, že během zimy odjíždíte na delší čas z domova, nikdy radiátory zcela nevypínejte. Pouze jejich teplotu snižte. Kompletní ochlazení místností by totiž způsobilo, že při opětovném vytápění na požadované teploty by došlo k větší spotřebě energie.

Proč zbytečně nepřetápět

Každý stupeň navíc znamená vyšší náklady na vytápění a dlouhodobé přetápění také zbytečně zatěžuje topný systém. Navíc to není výhodné ani pro zdraví. Vysoké teploty vysušují vzduch, což je častou příčinou problémů s dýchacími cestami a podrážděnou pokožkou.

Pár tipů na závěr

Snažte se zamezit zbytečnému úniku tepla a dbejte na pečlivé těsnění dveří a oken. Využijte na zimu také závěsy z neprodyšných materiálů. Snížení teploty v každé místnosti o 1 °C pomůže snížit i celkové náklady na vytápění, a to až o 6 %.

Zdroje: www.techsvet.cz, www.cez.cz, www.muzeumenergie.cz